4 tipy na praktickou kuchyň

Pokud jste ve fázi výběru a plánování nové kuchyňské linky a už vám z toho jde hlava kolem, přinášíme několik užitečných tipů, které vám usnadní rozhodování a pomůžou, aby byla kuchyně na míru právě vám.

Tip 1 – Tvar a uspořádání

Tvar a velikost kuchyňské linky se bude nejčastěji odrážet od prostorových možností místnosti. Protože manipulačního a skladovacího prostoru v kuchyni není nikdy dost, pokud je to prostorově možné, volte kuchyňskou linku ve tvaru písmena L, U, G, případně s ostrůvkem. Ostrůvek je skvělé řešení do velkých prostorných místnosti, působí efektně a nadčasově. Kromě designového hlediska je také velmi praktický.

Pokud se vám ale do kuchyně vejde pouze linka do písmena I, nezoufejte. Při správném výběru a uspořádání prostoru a spotřebičů bude i menší kuchyňská linka plnit svůj účel. Při uspořádání jednotlivých zón se mimo design zaměřte i na funkční věci, aby na sebe jednotlivé činnosti při přípravě pokrmů navazovaly. Ideální uzpůsobení zón je skladování - mytí - příprava - tepelná úprava.

Kuchyňská linka Nina

Tip 2 – Materiál

Materiálů, které jsou používány při výrobě kuchyňské linky, je celá řada. Korpus kuchyňské linky je nejčastěji z lamina, což je oboustranně laminovaná dřevotřísková deska. Její výhodou je snadná údržba, vysoká odolnost vůči poškození a nízká cena. Z lamina je možné mít i dvířka kuchyňské linky, pozor však na vlhkost. Aby vám dvířka vydržela co nejdéle v dobrém stavu, ujistěte se, že k úpravě hran dvířek je použita kvalitní ABS hrana. Při mechanickém poškození je nutné dvířka vyměnit, nelze je totiž opravit.

Velké oblibě se také těší kuchyně potažené PVC fólií. Jedná se o umělý materiál, který je nalisován na dřevovláknitou desku. Ta může mít oproti dvířkům z lamina i různé prolisy. Vybrat si můžete téměř jakoukoliv barvu i profil. Velkou výhodou je také snadná údržba a nízká cena. Případné poškození je však také nutné řešit výměnou celého kusu, není možné povrch potažený PVC fólií opravit.

Pokud milujete luxusní a nadčasový vzhled, lakovaný povrch kuchyně bude tím pravým pro vás. Lakování nabídne vysoký zrcadlový lesk, ale je možné mít kuchyň i v matu. Lakované povrchy se velmi dobře udržují hygienicky čisté, jsou kvalitní a vybírat můžete z velkého množství barev. Navíc v případě poškození lze dvířka jednoduše opravit. Cena je však o poznání vyšší než je tomu u dvířek potažených PVC fólií nebo z lamina.

Za nestárnoucí klasiku se stále dají považovat kuchyně z masivu a dýhy, které jsou pro milovníky klasického dřevěného nábytku ideální. Dýha je tenká vrstva dřeva nanesená na dřevotřískové desce, nebo na MDF. Na první pohled je dýha od masivního dřeva k nerozeznání, dalšími výhodami je možnost opravy při poškození nebo moření do mnoha odstínů. Nevýhodou může být vysoká cena, vyšší náročnost na údržbu a barevná nestálost.

Tip 3 – Výběr spotřebičů a jejich uspořádání

Kuchyňské spotřebiče si můžete vybrat mezi vestavnými a volně stojícími. Každá kategorie má své zastánce a také své výhody a nevýhody. Vestavné spotřebiče lze perfektně zakomponovat do kuchyňské linky, což pak působí uceleným a harmonickým dojmem. Jejich pořizovací cena však bývá o něco vyšší než volně stojící spotřebiče stejných parametrů.

Lednice je nutností, nicméně myčka nádobí, pečicí trouba, mikrovlnná trouba, varná deska nebo odsavač patří také již řadu let mezi běžné vybavení kuchyně. Uspořádání spotřebičů a jednotlivých zón byste měli řešit tak, aby na sebe celý proces vaření a přípravy jídla navazoval a vy jste mohli jít od lednice průběžně přes omytí surovin ke krájení a chystání až po tepelnou úpravu a následné servírování. Při výběru kuchyňských spotřebičů se zaměřte také na energetickou třídu, která by měla být aspoň A a vyšší.

Tip 4 – Osvětlení

Možná se vám zdá předčasné řešit osvětlení předem. Kvalitní a dostatečné světlo je však v kuchyni nezbytné. Pokud však nechcete novou kuchyň ozdobit obyčejnou zářivkou, počítejte již předem s prostorem na umístění trafa a vedení elektřiny například do LED pásků. Ty jsou velmi populární, nabízí totiž opravdu kvalitní světlo za slušný peníz. Navíc jsou LED pásky pro svou nepatrnou tloušťku téměř neviditelné. Dražší LED pásky můžete ovládat i dálkovým ovládáním, měnit barvy nebo intenzitu svícení. Dalším velmi oblíbeným svítidlem jsou LED bodovky, u kterých si taktéž můžete vybrat z více odstínů barev. Výhodou LED osvětlení obecně je nízká spotřeba a vysoká svítivost.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0