5 kroků, jak si vybrat a zařídit novou kuchyň

Při zařizování moderní kuchyně by neměl být hlavním parametrem ani vzhled, ani cena. Nejdůležitější je kvalita. Nová kuchyň by vám měla vydržet několik desítek let, takže vsaďte na kvalitní materiály i spotřebiče.

Krok 1: Vybíráme tvar kuchyně

  • Tvar kuchyňské linky vyberte na základě prostorových možností.
  • Pro malé kuchyně v garsonkách je jasnou volbou rovný tvar, také známý jako písmeno I, kde máte všechny zóny (vaření, mytí, skladování) pěkně pohromadě.
  • Do úzkých prostor se hodí linky dvoustranné, což znamená, že část máte na pravé a část na levé straně. Díky tomu získáte dostatek úložného prostoru a i pohyb mezi jednotlivými zóny je komfortní.
  • Do středně velkých kuchyní se hodí rohová kuchyňská linka L. Jedná se o nejpraktičtější řešení kuchyně. Ten, který připravuje jídlo, se příliš nenachodí, jelikož má vše po ruce, a organizace přípravy jídla je tak jednodušší.
  • Velké kuchyně můžete zařídit kuchyňskou linkou do U nebo zvolit možnost s ostrůvkem. Toto prostorové provedení nabízí nejvíce pracovního i úložného prostoru. Ostrůvek může z poloviny sloužit jako jídelní plocha.

Krok 2: Výrobní materiály kuchyňské linky

Mezi nejrozšířenější a cenově dostupný materiál patří lamino. Jeho výhodou je nenáročná údržba a bohatá nabídka dekorů. Dvířka se vyrábí z foliovaných MDF desek, které jsou dostatečně odolné proti vodě a páře. Designové kuchyně bývají opatřeny dvířky a někdy i korpusem z masivu s tuhým jádrem, nejčastěji se jedná o ořech a dub. Kromě masivu se používá i dýha. Oba materiály bývají ošetřeny odolnými laky, které materiál nejen chrání, ale dají vyniknout textuře dřeva. Moderní kuchyně bývají doplněné LED osvětlením a dvířka skříněk mohou být vyrobena z čirého či matného skla.

Krok 3: Odolná pracovní deska

Nejdůležitější součástí kuchyňské linky je pracovní deska. Pro její výrobu se nejčastěji používá lamino, které může mít tisíce různých dekorů. Na výběr je přírodní dřevo, ale také kameninový vzhled. Tloušťka pracovní desky by neměla být menší než 28 mm. Oblíbeným, ale finančně náročnějším materiálem je žula, jejíž tloušťka se pohybuje od 10 mm do 30 mm. Rozhodnout se můžete i pro masivní desku, která však vyžaduje pravidelnou péči, nebo nerez, který je vysoce odolný, ale je nutné jej často leštit, jelikož se na něm usazují kapky vody.

Krok 4: Praktické uspořádání a kování

Vzhledem k prostorovým možnostem zvažte, zda budete chtít horní skříňky s křídlovým otevíráním do stran nebo skříňky výklopné. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, musíte mít nad linkou dostatek prostoru pro úplné otevření dvířek.

Rohové kuchyňské skříňky rozhodně vybavte karuselem – otočným drátěným systémem, který vám usnadní přístup k veškerému nádobí. Odpadkový koš může být vestavný nebo na dotykové otevírání, což oceníte v případě, že budete mít plné ruce.

Nezapomeňte také na kvalitní kování. Rozhodněte se pro značkového výrobce, jehož jméno je zárukou kvality. Skříňky a zásuvky jsou intenzivně namáhány a musí vydržet dobře fungovat třeba i desítky let. Z praktického hlediska rozhodně volte tlumené dojezdy u zásuvek i tlumené dovírání dvířek.

Krok 5: Designové hledisko

Pokud disponujete multifunkčním prostorem, který kombinuje kuchyňskou linku s obývacím pokojem, vyberte takový design, který bude ladit s vybavením vašeho obýváku. V případě, že je kuchyň samostatnou místností, řiďte se stylem, ve kterém máte zařízený celý byt. Velké oblibě se těší minimalistická zpracování s bezdotykovým systém otevírání. Kuchyňská linka je většinou jednobarevná. Vsadit však můžete na kombinaci přírodního dekoru a barvy či jít směrem spojení dvou materiálů, například lamino a sklo.

Kuchyně Minea

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0