GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Jak na krásnou předsíň

Vaše předsíň každé návštěvě prozradí něco o vás. Proto ji při navrhováni bytu rozhodně nepodceňujme a udělejme z ní krásnou místnost.

Jedná se v řadě našich domácností o oříšek. Protože kdo z nás si může dovolit předsíň o velikosti malého volejbalového hřiště? V panelákových bytech snad ani o předsíňovém prostoru nejde v řadě případů ani hovořit a i obytné domy nemají mnoho příležitostí, jak by předsíň vyhovovala požadavkům jejich obyvatelů… V tomto článku se na předsíň podíváme dvojím pohledem. Jedním z nich je zařízení předsíně podle teorie Feng Shui. Zmíníme se, jaká by naše předsíň měla být, aby neztrácela „energii“, ve druhém pohledu se ale zaměříme na praktičnost a účelnost. Přineseme pár tipů, jak vybavit předsíň i v malém prostoru.

 

 Předsíň Granada

 

Předsíň – brána energie

První dojem je důležitý, proto bychom si na úpravě předsíně měli dát záležet stejně jako na jiných místnostech. Otevřete své hlavní dveře a řekněte, co vidíte?

Objevili jste před sebou čistý, prostorný a uklizený prostor plný světla? Nebo jste se octli v tmavé místnosti, kde zakopávate o spoustu harampádí a je vidět, že na úklid předsíně se vám opravdu čas nedostává? Změňte to! Udělejte opravdu maximum, abyste v létě nezakopávali o zimní boty a v horším případě i o lyže. Vstupní dveře mějte čisté a ať snadnému otvírání nic nebrání v cestě. Na vrzající dveře zapomeňte a domovní zvonek si  označte cedulkou se jménem (ale o tom jsme už psali) :o)

 

 Předsíň SIDI


Feng Shui je o proudící energii, tak doporučujeme neumisťovat zrcadlo naproti dveřím.  Na toto místo si pověste raději obraz a pro zrcadlo najděte jiné místo. Zrcadlo odráží energii a působí na vstupujícího nepříjemně. 

Pokud máte dům a vchodové dveře máte umístěny tak, že vidíte od vstupu současně i na zadní vchod, tak zabraňte uniku energie tím, že do cesty postavíte květiny, abyste na vchod neviděli. Dveře zadního vchodu mějte vždy zavřené a pokud jsou průhledná, zkuste do nich zvolit matné a nebo barevné sklo nebo vitráž. Zavřené dveře platí v případě malých panelákových bytů i pro WC a koupelny. Tam proudící energie skončí rovnou v odpadu.

Fengshui doporučuje pozvat energií také tím, že umístíte ke vchodu zvonkohru, vonné tyčinky a zapálené svíčky. My rozhodně nedoporučujeme poslední dvě zmiňované. Možná byste brzo místo energie přijali ve svém bytě spíše hasiče. Ale existuje řada možností, jak předsíň provonět, aby vás při vstupu do místnosti nepraštila vůně botasek vašeho syna. 

Suma sumárum. Nepořádek je obecně největším nepřítelem Feng Shui, které říká, že v tak frekventované místnosti jako je předsíň, může nepořádek způsobit nejen stagnaci energie v bytě, ale i trávicí potíže a v neposlední řadě problémy v komunikaci mezi členy rodiny.  My si myslíme, že tyto problémy si občas děláme i sami a jinak, ale snažme se některé aspekty využít a v předsíni něco změnit…

 

 Předsíň POP


Zařizujeme českou předsíň

Krásně se listuje časopisy o bydlení a čtou se zaručené rady, jak vybavit předsíně útulně a prakticky. Ale co dělat, když toho prostoru není nazbyt a předsíň sdílí více členů domácnosti?

Zaměřme se především na praktické funkce našich předsíní.

  1. Podlaha
  2. Osvětlení
  3. Odkládací plocha
  4. Botník
  5. Zrcadlo

Podlaha

Podlaha musí být kvalitní a vyrobená z dostatečně odolných materiálů. Do předsíně obvykle vstupujeme v botech a nosíme si dovnitř spoustu nečistot. Měla by být proto i snadno čistitelná, aby její údržba nezabrala hodiny práce navíc. Doporučujeme zvolit dlažbu, která se velmi dobře ošetřuje a navíc jí nehrozí prošoupání ani promočení. Přírodním linem nebo laminátem rozhodně taky nic nezkazíte.

Co se týká barev podlahy, tak volte podle toho, jak světlou předsíň máte. Obecně platí, že na tmavších odstínech nebude vidět každé smítko. Na druhou stranu, pro tmavší předsíně bychom zvolili světlejší odstíny a nebo můžete na podlaze vytvořit z dlaždic světle-tmavou mozaiku.

Pokud si těsně ke dveřím pořídíte rohožku, tak zabráníte roznášení nepořádku z bot dále do předsíně. Nicméně o rohožku se starejte pravidelně. Není nic horšího než rozmočené „cosi“ u dveří.

Osvětlení

Kvalita osvětlení je důležitá v každé místnosti. A tuplovaně to platí u předsíně, která nemá vlastní okno. Nepříliš prosvětleným místnostem pomohou prosklené vstupní a interiérové dveře, které pustí více světla z místnosti a zvenku.  Je-li předsíň tmavá a úzká, působí depresivně nejen na návštěvy, ale také na nás. Můžeme si pomoci i vymalováním světlými barvami a použitím zrcadel pro optické zvětšení prostoru. Z umělých světel šáhněte po kvalitních osvětleních, pamatujte na stropní světlo a na osvětlení zrcadlové plochy.

 Předsíň Lexus

 

Odkládací plocha

Hlavní smysl předsíně je možnost odložit si boty, svrchní oděvy a doplňky (deštníky, kabelky, klíče). V předsíni by teda neměla chybětvěšáková odkládací stěna pro odložení svršků a oděvů. Vybírat si dnes můžete od nejjednodušších kovových věšáků přes kompletní nábytkové předsíňové sestavy a ti nejšťastnější mohou do předsíně zabudovat vestavnou předsíňovou skříň, která je to nejlepší řešení a dokáže pojmou velké množství svršků, sezónního oblečení, sportovní vybavení a rodinnou obuv. Navíc je lze krásně sladit s interiérem, jsou přehledné a dobře se v nich udržuje pořádek. Tyto výhody jsou také vykompenzovány tím, že jsou finančně nejnáročnější.

Stěnový věšák naopak pořídíte již za pár stovek, ale zase je nepraktický pro svou neuspořádanost a proto, že na něj mnoho věcí nedáte.

Lepší alternativou jsou už předsíňové stěny, které mají lepší uspořádání, více úložného prostoru pro boty a svršky. Cenově přístupných předsíňových stěn je již dnes dostatek a je z čeho vybírat.

 

 Předsíňová stěna Kara

 

Pokud to prostor dovolí, preferujte vestavné skříně na míru, které mohou vyplnit prostor až ke stropu, nejlépe s posuvnými nebo alespoň skládacími dveřmi.  Skříně zapuštěné do stěny nevypadají tak mohutně jako běžné samostatně stojící. Opticky je odlehčíte použitím matovaného skla na čelních dveřích nebo opět zrcadlovou fólií či tvrzeným sklem.

Ušetřit můžete svépomocnou výrobouPojezdy pro posuvné dveře bez problémů koupíte ve specializovaných prodejnách pro nábytkáře. Levnější variantou může být také využití šatních skříní. Někteří výrobci nabízejí natolik propracované, účelné systémy s řadou rozměrových variant a kombinací, že daný prostor lze téměř beze zbytku zaplnit.

Máte-li malou předsíň, nezoufejte, kromě úložných prostorů na oděvy a boty to není v předsíni nutné s nábytkem přehánět. Předsíň by měla být především jednoduchá a účelná.

Botník

Nežijeme v Americe a doma se většina z nás zouvá. Vedle odkládací plochy je tedy botník nejdůležitější součást předsíně. Takže na něj nezapomínejte a nepodceňujte. V řadě domácností je to také jediný prostor v bytě na uložení celoroční obuvi. Když budete plánovat novou předsíň, tak vycházejte u botníku především z toho, kolik členů v domácnosti s vámi žije a kolik párů ročně obuvi máte. Chytré statistiky uvádí, že ženy mají průměrně 10 párů bot na jeden rok, pánové 7 a děti 6. Nakolik je situace u vás doma, musíte posoudit sami.

Jestliže se rozhodnete pro uzavřený botník, měl by mít alespoň v zadní části odvětrání, případně na čelních dvířkách použitý některý z perforovaných materiálů, kovem počínaje či výpletem konče. Vyplatí se to.

Náš tip: Před zakoupením botníku si pečlivě změřte jeho hloubku zásuvky!  Manželovy lodě velikosti 45 by se tam nemusely vejít.

Zrcadlo nejen jako dekorace

Zrcadlo je pro nás při zařizování domu nepostradatelný prvek, který není jen výsadou něžného pohlaví. Zároveň je i dekorativním předmětem. Tvar, zarámování a umístění zrcadla ovlivňuje vzhled prostoru. Z praktického hlediska je nejlepší mít v předsíni zrcadlo, které zobrazí celou postavu. Doporučujeme ponechat před zrcadlem minimálně 50 cm prostor, abyste měli dostatek místa se na sebe při opouštění bytu podívat a vychytat na poslední chvíli nějaké nedostatky na svém vzhledu.

Zrcadla pomáhají navodit jiný dojem z prostoru. Menší předsíně zrcadly opticky zvětšíme, ponuré prostory oživíme a se zrcadly bude působit vlídněji. Zrcadlo neumisťujte proti dveřím. Doporučujeme je umístit vedle dveří.

Drobnosti, které se vyplatí

Praktickým pomocníkem v předsíni bývá stojan na deštníky či kabelky. Ani v nejmenší předsíni by neměla chybět  lžíce na obouvání, kartáč na šaty, krém na boty a vhodný systém na ukládání klíčů. Praktická je například nástěnka na vzkazy, dopisy, složenky atd., která má zabudované háčky na pověšení klíčů.

Máte-li místo, určitě uvítáte i malé křesílko, díky kterému se budete moci snadněji zouvat a obouvat. Ve větších předsíních v domech doporučujeme umístit křesílka rovnou dvě spolu s malým stolečkem. Vyřídíte tím rychlé návštěvy, aniž byste si je museli pustit dále do domu.

 Předsíňová stěna Lexus


Barevné hrátky v předsíni

Do předsíně doporučujeme barvy světlé, především kvůli optickému zvětšení prostoru. Velmi dobře vypadají  teplé odstíny žluté či oranžové.Bílou pro svou sterilitu radši vypusťte, působí obyčejně a fádně. Dlouhou úzkou předsíň zkrátíte tmavou barvou na konci, tmavý strop zase zlepší proporce u příliš vysokých předsíní.

Zvolíte-li světlý předsíňový nábytek, tak se nebojte v předsíni použít i tmavší odstíny, například červenohnědé. Doporučujeme však zkombinovat barvy jednotlivých zdí, že některé necháte světlé a některé tmavé.

 Předsíň Cremona Plus

 

Závěrem

Předsíň má být účelná, nemusí však být strohá. Vyzdobte ji obrázky, fotografiemi, živými či umělými květinami.  Fantazii se meze nekladou a důležitý je především výsledný dojem. Ačkoli bývá předsíň často opomíjena, plní významnou funkci. Předsíň nás vítá, při každém příchodu domů a také se s námi loučí, když odcházíme. Je naší vizitkou, když nás někdo navštíví. Nepokažte si zbytečně první dojem.