GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Jak vybrat jídelní sestavu

Jídelna je často jediným místem v domě či bytě, kde pravideůlně se schází celá rodina. Abyste se v ní cítili dobře, dejte si pozor na to, jaký stůl a židle vybíráte. 

Jak vybrat jídelní židli?

Jak vybrat jídelní židli

Výběr materiálů, tvarů a barev je dnes na trhu skutečně obrovský. Židle se dnes vyrábí nejčastěji ze dřeva, překližky, kovu, plastu nebo v kombinaci těchto materiálů. Individuální je rovněž volba tvrdosti židle. Někomu se lépe sedí na dřevě, ale můžete dát přednost měkkému čalounění, sedákům, potahům nebo návlekům. Potahové látky na židle se vyrábí z materiálů odolných proti oděru a zátěži, často z kůže, umělé kůže či pevné textilie. Potahové látky židlí bývají speciálně povrchově upravené proti skvrnám a tekutinám a dají se velice snadno čistit speciálními pěnami a prostředky na potahy. Důležité je také konstrukční řešení židle. Kvalitní jídelní židle mívají nožní spoje, které zabraňují jejich rozviklání. Je dobré si ověřit i váhové zatížení židle, protože některé typy židlí mají omezenou nosnost.

Při výběru jídelních židlí je třeba se rozhodovat podle prostoru. Je nutné si uvědomit, zda kupujete židli do malé kuchyňky či do velké jídelny. Do menší kuchyňky je lepší zvolit židle lehčí, subtilnější nebo třeba sklápěcí, do prostorné jídelny můžete vybrat židle masivnější s vyšším opěrákem, područkami i celočalouněné. Počet židlí volte podle počtu rodinných příslušníků. Jídelních židlí je možné koupit libovolný počet, klidně i lichý. Kolik jich bude potřeba, napoví počet strávníků, můžete ale třeba koupit o dvě židle víc pro nečekané návštěvy.

Nabídka jídelních židlí

Jak vybrat jídelní stůl?

Jídelní stůl bývá středem celého bytu či rodinného domu. Při výběru jídelního stolu bychom měli dbát na jeho dostatečnou velikost, tvar i materiál, ze kterého je vyrobený. Velikost stolu by měla být přizpůsobena místnosti, do které má být stůl umístěn a také počtu strávníků. Do menších místností jsou velmi vhodné rozkládací jídelní stoly. Pro kvalitní stolování pamatujte při vybírání velikosti stolu také na další potřebné věci, které budete na stůl odkládat. Samozřejmostí jsou ochucovadla, džbán s nápojem a dekorace. I přes tyto součásti stolování by měl mít každý strávník ještě dost místa na odložení skleničky.

 

Jak vybrat jídelní stůlTvar stolu bývá nejčastěji čtverec nebo obdélník. Stoly čtvercové o rozměrech alespoň 80x80 nebo 90x90 centimetrů se hodí i do menších jídelen například v panelákových bytech. Stoly obdélníkové o rozměrech 140x80 nebo 160x190 centimetrů jsou nejoblíbenější, jelikož jsou prostorné, ale ne zbytečně velké. Oválné a kulaté stoly jsou vhodné zejména do prostornějších jídelen, protože kolem sebe vyžadují více prostoru než stoly hranaté.

Materiál stolu vybíráme s ohledem na dvě základní věci. První je, aby byl stůl příjemný a pohodlný, hrany nás netlačily do rukou, deska nebyla nepříjemná na dotek a byla dobře udržovatelná, omyvatelná a odolná. Druhý ohled bychom měli brát na styl zařízení jídelny nebo jídelního koutu, aby se stůl do interiéru hodil a byl sladěný s dalším vybavením, například židlemi. Nejoblíbenějším materiálem je dřevo nebo jeho imitace. V moderním interiéru se také skvěle vyjímá jídelní stůl se skleněnou deskou. Materiály lze samozřejmě i kombinovat.

Nabídka jídelních stolů