GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Útulný obývák? Zařiďte si ho ve stylu hygge

Ačkoliv v jejich zemi průměrně 179 dní v roce prší, patří Dánové k nejšťastnějším národům na světě. I v obyčejném všedním dni dokážou najít něco pozitivního a naplno prožívají každý okamžik svého života. Na těchto pilířích stojí také přístup k životu zvaný hygge, který se ze Skandinávie rozšířil a postupně dobyl celou Evropu. Jeho principy využijete například při zařizování obýváku – sami pak zjistíte, že se při lenošení na sedačce cítíte mnohem lépe.

Začněte generálním úklidem

Dánové vyznávají minimalismus, takže než se vůbec pustíte do proměny svého obýváku, vyházejte všechny věci, které nepotřebujete. Keramické a porcelánové dekorace, na které se jenom práší a k ničemu neslouží. Oblečení, které jste dva roky neměli na sobě a je jasné, že už si ho nikdy neoblečete.

Úklid vezměte skutečně od podlahy a zakažte si větu „tohle se možná bude někdy hodit.“ Nebude. Buďte nekompromisní a zbavte se všeho nepotřebného. Akorát vám to ztěžuje úklid, zabírá místo a zbytečně se na to práší. Dost možná díky tomu vyřadíte celé skříně a obývák tak příjemně provzdušníte.

Používejte tlumené osvětlení a svíčky

Pro pohodu v obýváku je podle hygge klíčové, abyste vytvořili intimní atmosféru. Pořiďte si proto malé stojací nebo nástěnné lampy, které mají možnost měnit intenzitu světla. Vždy je lepší, když si osvítíte jenom část obýváku, ve které zrovna odpočíváte, než abyste svítili velkým světlem, které atmosféru zbytečně narušuje.

Dánové jsou také obrovskými spotřebiteli svíček. Napodobte je. Čajové nebo ještě lépe vonné svíčky provoní celou místnost a vytvoří intimní prostředí, ve kterém se každý cítí příjemně. Na dlouhé zimní večery naprosto ideální.

Vytvořte si svůj koutek relaxace

Chcete-li zažít opravdové hygge, potřebujete svoje místečko. Koutek, do kterého si kdykoliv vlezete, a ve kterém se za každých okolností cítíte báječně. Dánové takové místo nazývají hyggekrog. Nejčastěji je to místo v rohu místnosti, u okna nebo v blízkosti krbu, které vybavte pohodlnou sedačkou či křeslem, polštáři a teplými dekami.

Abyste potenciál hyggekrogu využili naplno, odložte mobilní telefon i notebook a vezměte si do ruky třeba časopis nebo knížku. Cílem je, abyste si odpočinuli, neřešili životy ostatních lidí na sociálních sítích ani se nestresovali čtením firemního e-mailu. Myslete chvilku jenom na sebe, relaxujte. Nalijte si sklenku vína, natáhněte nohy a ponořte se do dobré knihy nebo jen tak pozorujte plameny v krbu. Naučte se takzvaně „nic nedělat“ – tím si skvěle vyčistíte hlavu.

 

Obklopte se květinami, polštářky, teplými dekami a relaxujte na pohodlné sedačce

Obklopte se květinami, polštářky, teplými dekami a relaxujte na pohodlné sedačce

Vneste do obýváku kousek přírody

Jelikož jste v první fázi vyčistili svůj obývák od zbytečných dekorací, máte teď všude dost místa na to, abyste domů vnesli kousek přírody. Dánové nesnášejí umělé materiály a dobře vědí proč. Přírodní materiály váš obývák provoní a osvěží.

Kupte si například dřevěnou slánku a pepřenku nebo misku na ovoce. A až půjdete na procházku nebo do práce, vezměte po cestě nazpět čerstvou smrkovou větvičku. Dokreslí ve vašem obýváku tu pravou severskou atmosféru.

 

Do obýváku ve stylu hygge patří svíčky a něco přírodního. Postačí i větvička
Do obýváku ve stylu hygge patří svíčky a něco přírodního. Postačí i větvička