Časté chyby při zařizování ložnice, které možná děláte taky

Postel příliš blízko u okna nebo se špatným přístupem, zrcadlo naproti posteli či nad postelí, televize v místnosti. Při zařizování ložnice často opakujeme ty stejné chyby pořád dokola. A aniž bychom si to uvědomovali, snižujeme tím kvalitu našeho spánku. Čtěte, v čem Češi při zařizování svých ložnic nejčastěji chybují.

Postel přímo pod oknem nebo u stěny

Nejdůležitější v každé ložnici je postel. Jejímu umístění proto podřiďte všechno ostatní. Postel má být čelem přiražená ke stěně, z obou stran přístupná a co možná nejdále od okna. Jasně, v této pozici zabere hodně místa, ale bude se vám v ní mnohem lépe spát. A to je v ložnici to nejdůležitější.

 

Díky pevné opoře za hlavou se podvědomě cítíte bezpečněji. Díky otevřenému přístupu z obou stran nejste při spánku stísnění. A díky pozici dále od okna vás neruší světlo ani hluk zvenčí.

Pokud máte tu možnost, postavte postel tak, abyste z ní viděli na dveře. Zároveň si ale ohlídejte, aby při spánku vaše nohy nemířily směrem ke dveřím.

 

Vhodné umístění postele je klíčové, abyste cítili bezpečně a nestísněně

Vhodné umístění postele je klíčové, abyste se cítili bezpečně a netrápil vás pocit stísněnosti

Spousta skříní a stolků

Zejména majitelé ložnic v menších bytech kvůli nedostatku úložného prostoru sahají k tomu, že svou ložnici obskládají nábytkem. Chyba. Ložnice pak působí stísněně, nedýchá a drží se v ní více prachu. Nic, co by prospívalo zdravému spánku.

 

Ideální ložnice má maximálně jednu velkou šatní skříň a dva malé noční stolky. Nic víc. Pokud nemůžete najít vhodnou šatní skříň, nechte si ji vyrobit na míru a rovnou s posuvnými dveřmi. Taková šetří místo, přitom nabízí dostatek úložného prostoru.

Televize a další elektronika

Do televize, počítače nebo mobilu obvykle koukáte několik hodin denně, v ložnici si proto elektroniku úplně zakažte. Sledování obrazovky těsně před spaním snižuje produkci melatoninu – a vy se pak dlouho převalujete a nemůžete usnout.

 

I když máte televizi v ložnici vypnutou, notifikační dioda pořád vyzařuje světlo a snižuje kvalitu spánku. Veškerou elektroniku proto odneste do jiné místnosti a každý večer se minimálně půl hodiny před spaním takzvaně „odpojte“. Třeba čtením knížky nebo klidným rozhovorem s partnerem.

Zrcadlo nad postelí nebo naproti posteli

Ve větších ložnicích nedoporučujeme zrcadlo vůbec, do těch menších si ho kvůli optickému zvětšení prostoru pořiďte. Nikdy ale zrcadlo neumisťujte nad postel, naproti posteli nebo naproti dveřím. Ideálním místem je některá z bočních stěn, případně zrcadlo na dveřích skříně.

 

A proč je zrcadlo v ložnici spíše nevhodné? Podle čínského umění feng shui platí, že kdo odráží obraz, ten odráží i tok energie Zrcadlo v ložnici prý předznamenává vstup někoho dalšího do páru, který ložnici obývá. Může tak vést až k nevěře jednoho z partnerů.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0