Češi milují bílé kuchyně. Jak je ale zařídit, aby nepůsobily moc chladně?

Když si Češi kupují novou kuchyni, řeší zejména barvu a materiál pracovní desky nebo barvu dvířek. Při výběru jsou přitom konzervativní – nejčastěji volí bílou barvu a laminátovou pracovní desku v dekoru dřeva. Jakkoliv taková kuchyně vypadá skvěle, musíte si dát pozor, aby nepůsobila příliš chladně a sterilně. Čtěte, jak na to.

Pozor na chladné modré světlo

Jestliže máte bílé skříňky nebo pracovní desku, je potřeba, abyste ji pocitově prohřáli světlem. Optimální teplota chromatičnosti světla pro bílou kuchyni je přibližně 6 000 kelvinů. Při výběru svítidel do kuchyně proto hledejte žárovky zhruba s touto hodnotou.

Teplota chromatičnosti 6 000 kelvinů není zvolena náhodně. Světlo o této teplotě je pocitově neutrální a připomíná přirozené denní světlo. Pokud byste zvolili žárovky s výrazně více kelviny, světlo bude chladné a namodralé, což v bílé kuchyni nepůsobí dobře. Žárovky s nižším počtem kelvinů produkují sice teplé, ale žluté světlo, které kazí dojem z designově čisté kuchyně.

Proložte kuchyni přírodou

Dávejte si také pozor, abyste to s bílou nepřehnali. Zvolíte-li bílá dvířka skříněk, bílou pracovní desku i bílou podlahu, bude vaše kuchyně připomínat nemocnici. Interiéroví architekti proto radí, abyste bílou barvu rozbili dřevěnými nebo přírodními doplňky.

Buď si v dekoru dřeva pořiďte pracovní desku, nebo kupte alespoň dřevěný barový pult či stoličky. Jestliže na to nemáte prostor, vyhrajte si s doplňky – sterilní kuchyni skvěle oživí například váza s čerstvými květinami nebo větvičkami stromů sesbíranými v lese. Podobnou službu odvedou i dřevěné misky plné ovoce nebo dřevěné úchytky skříní.

 

Sterilní pocit z bílé kuchyně odstraníte nenápadnými doplňky ze dřeva. Na obrázku kuchyně Line

Sterilní pocit z bílé kuchyně odstraníte nenápadnými doplňky ze dřeva. Na obrázku kuchyně Line

 

Buďte odvážní a zkuste černou

Jestliže jste odvážní a nebojíte se experimentovat, nakombinujte svou kuchyni v černé a bílé barvě. Obrovský kontrast mezi barvami vyvolává dojem luxusu, který se jen tak neomrzí.

Fantasticky vypadají třeba bílé skříňky v kombinaci s černou pracovní deskou a dřezem. Když navíc zvolíte desku v designu přírodního kamene, surový pocit ještě umocníte. Nemusíte ale chodit do extrému za každou cenu – stále oblíbenější jsou také šedé nebo tmavě šedé pracovní desky, které v kombinaci s bílou rovněž vypadají skvěle.

Bílá kuchyně v kombinaci s černou pracovní deskou působí luxusně. Na obrázku kuchyně Emilia

Bílá kuchyně v kombinaci s černou pracovní deskou působí luxusně. Na obrázku kuchyně Emilia

Závěrem myslete také na povrchovou úpravu materiálu. Mezi zákazníky je oblíbený lesklý povrch, který dává bílé barvě hloubku, na druhou stranu ale odráží barvy všech předmětů v okolí. Oproti tomu matný povrch světlo pohlcuje, takže kuchyně působí jako čistě bílá, i když ji celou obskládáte spotřebiči a dekoracemi.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0