GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Chcete lépe spát? Zařiďte si ložnici podle feng shui

Nemusíte se zajímat o proudy pozitivní energie ani věřit na hodné a zlé duchy. Základy čínského učení feng shui (čtěte feng šuej) jsou naprosto racionální a stojí na pevných základech, které využívají interiéroví architekti po celém světě. Čtěte, jak byste si podle feng shui měli zařídit ložnici, aby se v ní lépe spalo.

Umístění ložnice

Jako první řešte samotné umístění ložnice. Měla by to být místnost co nejdále od vchodových dveří do bytu nebo domu, abyste se zde cítili bezpečně a v soukromí. Pokud bydlíte v malém bytě a nemáte možnost s ložnicí hýbat, zkuste prostor mezi vchodovými dveřmi a ložnicí alespoň opticky oddělit.

Ložnici obecně umisťujte do klidové zóny, daleko od veškerého dění. Rozhodně by pod ní neměla být garáž nebo pracovna, ale ani prázdná místnost.

Postel spíše dále od okna

Pokud je to možné, postel v ložnici umístěte tak, abyste k ní měli přístup z obou bočních stran. Ideální pozice postele je zhruba uprostřed místnosti, čelem ke stěně. Díky vysokému čelu se budete při spánku cítit podvědomě chránění.

Dále myslete na to, aby postel nebyla přímo pod oknem. Jednak kvůli průvanu, jednak kvůli pocitu bezpečí. Je také důležité, aby vaše nohy při spánku nemířily přímo na dveře. Na druhou stranu si ohlídejte, abyste z postele na dveře viděli. Opět kvůli tomu, abyste se cítili jistěji.

 

Postel by neměla být pod oknem, ani naproti dveřím.Dbejte také na to, aby byla přístupná ze tří stran

 

Postel by neměla být pod oknem, ani naproti dveřím. Dbejte také na to, aby byla přístupná ze tří stran 

Elektroniku dejte pryč

Do ložnice podle feng shui nepatří žádná elektronika – televize, počítač, notebook, tablet ani mobilní telefon.Pokud už v ložnici televizi máte a nechcete ji dávat jinam, alespoň ji na noc vytáhněte ze zásuvky. Radikálnější zastánci feng shui dokonce doporučují, abyste ji překryli kusem látky.

Složitější je to v případě, kdy vám ložnice slouží také jako pracovna. V takovém případě ložnici od pracovního koutku opticky oddělte – například kusem nábytku nebo paravánem. Klíčové je, abyste z postele na pracovní místo neviděli.

Nábytkem šetřete

Ideální ložnice je podle feng shui vzdušná, čistá a prostorná. Proto šetřete nábytkem – jedna větší šatní skříň a dva noční stolky vám musí stačit. Čím více nábytku v ložnici budete mít, tím hůře se vám bude spát. 

Stejné pravidlo platí také pro nástěnné skříně nebo poličky. Doslova nevhodné je podle čínského učení přivrtávat poličky na stěnu nad čelo postele. Pokud už to musíte udělat, umístěte je co možná nejvýše, aby vás při spánku podvědomě neomezovaly.

Důležitá je čistota

Ve své ložnici udržujte čistotu a pořádek. Snadnější to bude, když vyhodíte koberec či kusové koberce. Podlahu pak pravidelně vysávejte a vytírejte, aby nikde nezůstávaly chuchvalce prachu. Ty se nejčastěji drží v rozích místnosti.

„Kritickým“ místem spousty ložnic je prostor pod postelí. Ten láká k tomu, abyste jej zaplnili krabicemi s nepotřebnými nebo sezónními věcmi, ale tomuto pokušení odolejte. Bude se vám lépe spát i snáze uklízet, vaše postel navíc bude dýchat. To je důležité zejména u postelí bez úložného prostoru, kde potřebujete odvětrávat matraci.

 

V ložnici to nepřehánějte s nábytkem. Drobná přírodní dekorace ale není na škodu.
 

V ložnici to nepřehánějte s nábytkem. Drobná přírodní dekorace ale není na škodu.