Dvířka kuchyňských skříněk

Kuchyňská linka a zejména dvířka skříněk a jejich design je to, čeho si v kuchyni všimnete jako první. Materiálů a povrchových úprav kuchyňských dvířek je celá řada. Mohou být dřevěné, lakované, foliované, dýhované nebo z lamina, plná, nebo prosklená. Co se týče mechanismu otevírání kuchyňských dvířek, ani zde není třeba omezovat se klasickými panty. Na výběr jsou různé výklopné systémy, posuvy i zásuvky, a již dávno neplatí, že se kuchyňské skříňky otevírají jen pomocí úchytek a knopek. A co se týče výběru designu a barevné škály, jsou dnešní možnosti prakticky neomezené.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými materiály?

Nejlevnější alternativou jsou dvířka vyrobená z lamina. Jedná se o oboustranně laminovanou dřevotřískovou desku, jejíž výhodou je snadná údržba, vysoká odolnost vůči poškození a již zmíněná nízká cena. Ohlídejte si však, aby byly hrany laminovaných dvířek opatřeny kvalitní ABS hranou. Při poškození je nutná výměna za nová dvířka, není možné je opravit.

Dřevěná dvířka je možné pořídit ve více provedeních – masivní rám s masivní středovou výplní, s dýhovou výplní, nebo jako masivní rámeček pro vložení skla. Nejčastěji používanými materiály jsou jasan, buk, dub, javor, ale také olše, třešeň, bříza, borovice nebo modřín. Samozřejmě lze všechny dřevěné materiály povrchově upravovat, ať už mořením, lakováním nebo voskováním. Pokud patříte mezi milovníky starého stylu, zvažte pořízení dvířek s typickou mnohaletou patinou – i nová kuchyně tak hned dostane elegantní punc stáří.

Kuchyňská linka Julia

Stále více žádanými jsou lakovaná dvířka. Tato povrchová úprava se vyznačuje luxusním vzhledem a zároveň velmi dobrou odolností vůči vlhkosti, což je obzvláště v kuchyni nedocenitelné. Výhodou je také možnost výběru téměř jakéhokoliv barevného odstínu, zvolit si můžete matný nebo lesklý povrch. Provedení ve vysokém lesku působí elegantně a nadčasově, místnost opticky zvětší. Velmi neotřelou a zajímavou kombinací je také použití obou typů povrchů, tedy jak vysokého lesku, tak i hlubokého matu. Případné poškození lze většinou snadno opravit. Cena za lakovaná dvířka je však vyšší než za dvířka z lamina nebo dvířka potažená PVC fólií.

Foliovaná dvířka se těší, stejně jako dvířka lakovaná, veliké oblibě. Jejich výroba spočívá v lisování PVC fólie na dřevovláknitou desku. Cena za foliovaná dvířka je příznivá a jejich údržba je velmi snadná. Pokud však dojde k poškození například poškrábáním, nejdou opravit a musí se vyměnit. Je také možné vybírat z různých profilů prolisování i barev.

Poslední alternativou je dýha. Stejně jako dvířka z lamina, i zde je základem dřevotřísková deska, na jejímž povrchu je plát skutečného dřeva. Jde o levnější alternativu, než v případě dvířek z masivu, přesto jsou od nich na první pohled dýhovaná dvířka k nerozeznání.

Co se týče výběru otevírání a zavírání kuchyňských dvířek, doby, kdy bylo jedinou možností pořízení klasických úchytek, jsou ty tam. Díky velkému výběru úchytek je ale tento způsob otevírání stále nejčastější i v dnešní době, ať už jde o běžné úchytky, nebo knopky. Vybrat si můžete z více materiálů – kov, dřevo, keramika, prostě co je komu po chuti.

Stále populárnější je nemít úchytky žádné. Ve skříňce je umístěný speciální mechanismus, který skříňku po lehkém zamáčknutí dvířek otevře. Výhodou je především snadnější údržba – nikde nic nezavazí a čistíte celistvou plochu. Tento způsob otevírání se hodí převážně do moderních kuchyní a interiérů. Další variantou je pořízení dvířek se zápustnými úchytkami ve vyfrézovaném prostoru skříněk. Na první pohled nejsou vůbec viditelné.

Kuchyň by měla být sice hlavně praktická, proč by ale zároveň nemohla i dobře vypadat? Díky velkému množství různých kombinací a nejnovějším technologiím to není žádný problém.

Kuchyňská linka Modern Lux

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0