Jak by měla vypadat ložnice vašich snů?

Luxusní ložnice PamelaPokud se ráno probouzíte unavení, bude s vaší ložnicí zřejmě něco v nepořádku. Pro zdravý odpočinek je důležitá správná matrace, rošt a celková konstrukce postele. Důležitou roli však hraje i celkové vybavení a barvy. Přečtěte si, jak si zařídit ložnici snů!

Správná matrace a rošt je základ zdravého spánku

Výběr matrace je velmi individuální. Na výběr máte několik tuhostí matrací od nejměkčích, které se zpravidla vyrábějí ze studené pěny přes středně tuhé matrace z paměťové pěny až po matrace tvrdší, pro jejichž výplň se používají koňské žíně nebo kokosová vlákna. Při výběru zohledněte váš věk, zdravotní problémy i styl spánku (preferujete spánek na zádech, břiše nebo na boku?). Obecně můžeme říci, že nejtvrdší matrace jsou vhodné pro děti, dospívající a osoby vyšších váhových kategorií. Pro měkčí provedení by se měli rozhodnout zejména senioři.

Pokud máte zdravotní problémy, které se týkají bolesti zad a kloubů, sáhněte po některé ze zdravotních nebo ortopedických matrací. V případě, že se v noci hodně potíte, nebo jste alergici, zvolte matraci s vyšší prodyšností. Tu zajistí mezery mezi vrstvami nebo jednotlivými materiály matrace.

Kvalitní rošt podporuje správné váhové rozložení a navíc napomáhá správnému odvětrávání matrace. Sáhnout byste měli po pružném lamelovém roštu. Jednotlivé lamely by měly být vsazeny do dřevěného rámu. Pružnost lamel bývá vyšší v oblastech, kde dochází k větší váhové zátěži. Kvalitní rošt i matrace se výraznou měrou podepisují na zdravém spánku.

 

Postel podle vašich nároků

Konstrukce postele by měla odpovídat vašim požadavkům. Pokud v ní před spaním čtete nebo se rádi podíváte na díl oblíbeného seriálu, zvolte postel s čalouněným čelem. Maximální komfort při těchto činnostech zajistí také polohovací rošt.

Pokud upřednostňujete pohodlné uléhání a vstávání zvolte vysoké čalouněné postele nebo postele typu boxsrping. Jejich výška může dosahovat 60-70 cm a více. Díky výše položené ložné ploše nebudete vdechovat nečistoty z podlahy.

Masivní rámy postele slibují dlouhou životnost, postele z lamina zase nabízí širokou možnost designového zpracování. Kovové postele se snadno udržují, mají dobrou nosnost a dlouhou životnost.

Podle Feng Shui by postel v ložnici měla být umístěna u stěny a z obou dvou stran by měla být přístupná. Postel neumisťujte pod okno, vhodné je takové umístění, abyste dobře viděli na dveře.

Spěte na zdravých polštářích a používejte příjemná povlečení

Zdravý spánek podpoříte polštářem z drcené paměťové pěny, která uvolňuje svaly v oblasti ramen a krku. Přikrývky můžete zvolit buď celoroční, nebo je měnit podle ročního období.

Sáhnout můžete i po výplni z peří. V tom případě však doporučujeme polštáře i pokrývky dobře prohmatat. Brka byste neměli cítit a neměla by ani vylézat přes látku.

Co se povlečení týče, vybírejte materiál, jenž je dostatečně odolný. U lněného povlečení se můžete těšit na dobré udržování tepla, cirkulaci vzduchu a antibakteriální funkci. Stoprocentní bavlna je zase příjemná na dotyk a prodyšná. Pro celoroční používání se báječně hodí bavlněný satén, který navíc nevyžaduje žehlení.

Kvalitnímu spánku pomáhá tma a tichoLuxusní ložnice Susan

Ložnice by měla být na nejtišším místě v bytě či domě a měla by být situovaná na sever. Pokud to bude možné, vyhněte se umístění v blízkosti hlavního vchodu a frekventovaným místům.

Okna by měla být opatřena záclonami, které by měly doplňovat žaluzie či závěsy. Rozhodnout se však můžete i pro rolety, jež můžete pořídit v nejrůznějším barevném provedení nebo s potisky. Žaluzie se mohou skládat buď z kovových lamel, ale můžete sáhnout i po variantách dřevěných či bambusových. Během spánku by do ložnice mělo pronikat co nejméně světla.

V tomto pokoji byste neměli mít nic, co by vás při spánku mohlo rušit. Neměla by zde tedy být televize ani počítač. Pokud v ložnici musíte mít pracovní kout, snažte se jej oddělit od zbytku místnosti třeba paravánem. Elektroniku vypínejte 30 minut před spánkem.

Vybavení a atmosféra

Výmalbu pokoje volte spíše v tlumenějších odstínech. Barvy v ložnici by měly působit uklidňujícím dojmem. Vyhněte se pestrým a křiklavým barvám, které narušují kvalitu spánku.

Na atmosféru v ložnici má velký vliv osvětlení. Zvolte jedno centrální, které by se však nemělo nacházet nad postelí. Nezapomeňte také na stolní lampičky, které se většinou umisťují na noční stolky. Pokud si večer rádi čtete, zvolte lampičku s nastavitelným bodovým osvětlením. V ostatních případech si vystačíte s dekoračními lampami, které neposkytují přímé ostré světlo. Koncept osvětlení můžete doplnit o aromalampy a vonné svíčky. Před spaním příjemnou atmosféru navodí vanilková nebo levandulová vůně.

Z hlediska nábytku se držte spíše při zemi. Ložnice je pokoj, který má být vzdušný, takže i vybavení by mělo být minimalistické. Vybírejte proto z ložnicových kompletů nebo ložnicových sestav, které tento požadavek splňují. Ložnicové programy většinou zahrnují postel, skříně, komody a noční stolky. To vše navíc pořídíte v jednotném designu. Chybu rozhodně neuděláte, pokud se rozhodnete pro bílou ložnici, nebo ložnici z masivu.

Inspirujete se kompletními ložnicemi, které najdete na našem e-shopu. Vybírat můžete z ložnic venkovského stylu, ale bohatá je i nabídka moderních a luxusních ložnic. Pokud si chcete ložnicový komplet nebo jiný nábytek do ložnice prohlédnout na vlastní oči, zastavte se na některé z našich kamenných prodejen Jena-nábytek, kde vám bude k dispozici tým profesionálních odborníků.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0