Jak pečovat o matraci, aby vám vydržela co nejdéle?

10 let. Tak dlouho vám vydrží kvalitní postelová matrace, pokud o ni budete pečovat. Tedy pravidelně ji odvětrávat, otáčet, čistit i chránit. Čtěte, jak se k matraci chovat, aby vám vydržela co nejdéle v perfektním stavu.

Každé dva týdny matraci otočte a vyčistěte

Při spánku zatěžujete matraci nerovnoměrně, takže hrozí, že se na některých místech proleží rychleji než na jiných. Proto matraci pravidelně otáčejte – zleva doprava i od nohou směrem k hlavě a naopak.

Ideální je, když matraci otočíte vždy při výměně povlečení. To dělejte alespoň jednou za dva týdny – vytvořte si z toho pravidelný rituál a získáte jistotu, že nikdy nezapomenete. Rozhodně však matraci neotáčejte krátce po probuzení. Je důležité, aby po noci pořádně vyvětrala a vyschnula.

Když už máte zavedený dvoutýdenní rituál, využijte toho a matraci vždy také vyluxujte. Stačí obyčejný vysavač, důležité je, abyste matraci zbavili prachu.

Nechte matraci dýchat

Patříte mezi ty, kteří hned po probuzení zastelou a zakryjí postel neprodyšným přehozem? Pak hrozí, že se vám v matraci začnou množit plísně i roztoči.

Ráno po probuzení proto nechte postel rozestlanou a intenzivně vyvětrejte. Zastelte, až půjdete do práce, ideálně asi hodinu po probuzení. A pokud používáte přehoz, volte lehkou prodyšnou tkaninu z přírodního materiálu – například z bavlny, vlny nebo lnu.

Matrace musí dýchat také zespodu. Pokud máte lamelový rošt, nechte pod postelí dostatek prostoru, aby tudy proudil vzduch.

Pořiďte si chránič matrace

Životnost matrace prodloužíte i pomocí pratelného chrániče nebo povlaku. Ten k matraci připevníte pomocí poutek v rozích, povlak poté chrání matraci před znečištěním od potu a všeho, co si kdy do postele vylijete.

Samozřejmě i chránič nebo povlak pravidelně perte, stačí přibližně jednou měsíčně. Perte alespoň na 50 °C, ať se zbavíte všech alergenů.

Pokud vám chrániče nejsou po chuti, pořiďte si rovnou matraci se snímatelným potahem, který funkci chrániče zastoupí. Také ten pravidelně perte.

 

Pořiďte si matraci se snímatelným potahem a ten pravidelně perte.

Pořiďte si matraci se snímatelným potahem a ten pravidelně perte. 

Jednou za rok na matraci pusťte profesionály

Přestože o matraci podle všech pravidel pečujete, doporučujeme, abyste ji zhruba jednou ročně svěřili úklidové firmě. Ta má výkonné vysavače i pokročilé čisticí přípravky na suché bázi, které matraci zbaví hluboko zažraných nečistot. Navíc ji krásně provoní.

I několik let stará matrace po takovém zásahu prokoukne a na pár měsíců je zase jako nová.

Matraci zatěžujte rovnoměrně

Vaše postel není dětské hřiště ani skladiště těžkých věcí. Nedovolte dětem, aby po vaší posteli skákaly, protože tím extrémně zatěžují jeden bod matrace. To vede nejen k poškození matrace, ale často způsobí i prasknutí lamely v roštu.

Podobně na postel neodkládejte těžké věci. Matrace má sice vysokou nosnost, ale počítá s rovnoměrným zatížením. Bodové zatížení jí vůbec neprospívá.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0