Jak se starat o koženou sedačku

Není kůže jako kůže

Kůže je přírodní surovina, která se zpracovává na useň. Teprve ta se dále využívá třeba v nábytkářské a automobilové výrobě k potahování sedaček. Nábytkářská useň není tak odolná proti změnám teploty ani mechanickému poškození. Nábytek totiž není vystaven tak těžkým podmínkám jako sedačky v autech. I proto je důležité vědět, jak se o nábytek s tímto potahem starat.

Podle struktury povrchu můžeme dále useň dělit na hladkou (většina nábytku), broušenou (tzv. semiš, např. obuv), lakovanou a umělou.

Na co byste si měli dát pozor

  • Neumisťujte sedačku blízko topení či krbu. Vyšší teplota kůži neprospívá a podstatně snižuje její životnost.
  • Nevystavujte sedačku dlouhodobému slunečnímu záření. Jeho vlivem vyblednou barvy a useň vysychá. Tím se opět snižuje životnost potahu i celé sedačky.
  • Na čištění a impregnaci používejte výhradně speciální prostředky. Běžné čističe by mohly potah nenávratně poškodit. Po čištění nikdy nesušte sedačku fénem nebo na přímém slunci.              
  • Snažte se sedačku chránit před potem. Je totiž agresivní a zejména v létě jí může značně uškodit. Proto doporučujeme přes léto sedačku zakrývat přehozem. Vyberte ale takový, který nepouští barvivo.

Čištění a údržba

Abyste se z vaší vysněné sedačky mohli těšit co nejdéle, měli byste ji čistit a impregnovat. Budete k tomu potřebovat jemný kartáček na odstraňování nečistot, aplikační houbičky, utěrky z mikrovlákna, čisticí emulzi a impregnační prostředek.

Sedačku byste měli čistit pravidelně. Kůži je možné zcela očistit od prachu. Tuto výhodu oproti jiným potahům ocení zejména alergici. Ze sedačky jednou týdně vysajte prach a otřete ji vlhkou utěrkou. Jakoukoliv přebytečnou vlhkost ihned odsajte suchým hadrem.

Kromě běžné údržby byste měli sedačku 2 - 4x ročně vyčistit důkladně. K tomu využijete čisticí emulzi. Dejte si přitom záležet především na místech největší zátěže (opěrky, sedák a područky). Tím vaší sedačce výrazně prodloužíte životnost.

Pokud si sedačku polijete nebo ušpiníte, je nutné skvrny odstranit než zaschnou - nejlépe okamžitě. Jde-li o tekutinu, nejprve ji pečlivě odsajte suchým hadříkem. Pak místo vyčistěte čisticí emulzí (případně speciálním čističem na skvrny) a vytřete do sucha. Přesvědčte se, že je po vyčištění sedačka zcela suchá a beze skvrn.

Impregnací prodloužíte životnost vaší sedačky a ochráníte ji před blednutím barev. Doporučujeme potah naimpregnovat ihned po nákupu, a pak vždy co půl roku. Useň díky pravidelné impregnaci nevyschne a nepopraská. Zároveň bude lépe chráněna před slunečním zářením a mechanickým poškozením. Po nanesení impregnace ji nechte pár hodin působit, aby vsákla. Zbytek pak pečlivě utřete utěrkou do sucha. Stejně jako k čištění i k impregnaci používejte výhradně speciální prostředky na kůži.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Sedací souprava Capri (látka)

17 499 

bez DPH 14 461 

Sedací souprava Matrix

21 499 

bez DPH 17 767 

Sedací souprava Deimos (látka)

21 999 

bez DPH 18 180 

Nákupní košík

0 ks / 0