Jak šetrně vyčistíte kuchyňskou linku od mastných skvrn?

Usazená mastnota na kuchyňské lince je problém, který trápí snad každou domácnost. A o Vánocích, kdy smažíte kapra nebo pečete kachnu se zelím, to platí dvojnásob. Zaschlý olej vodou ani běžnými čisticími prostředky neodstraníte, musíte sáhnout po osvědčených receptech profesionálů. Které to jsou?

Octový roztok

Ocet možná dvakrát nevoní, ale jako čisticí prostředek je skvělý. Smíchejte jeden hrníček bílého octa s hrníčkem vody, vezměte měkký hadřík a pusťte se například do čištění dřevěných skříní. Octový roztok je k povrchu velmi šetrný, takže neporuší dřevo ani nesloupne lak.

Pokud se vám nechce octový roztok vyrábět, v ochodech seženete už namíchané octové čističe. Využijete je nejen k úklidu kuchyňských skříněk, ale také třeba k umývání podlah, vodovodních baterií nebo varné konvice.

 

Na dřevo používejte měkký hadřík namočený v šetrném octovém roztoku

Na dřevo používejte měkký hadřík namočený v šetrném octovém roztoku​

Mýdlový roztok

Jestliže vám ocet nevoní nebo ho prostě nechcete používat, můžete jej nahradit mýdlem. Nastrouhejte lžičku mýdla, smíchejte ji s hrníčkem vody, opět vezměte do ruky měkký hadřík a pusťte se do úklidu.

Mýdlový roztok nicméně není tak silný jako octový a hodí se spíše na pravidelný úklid. Pokud řešíte zaschlou mastnotu na digestoři nebo sklokeramické desce, mýdlový roztok nejspíš nebude stačit – musíte sáhnout po něčem silnějším.

Olejové mýdlo

Nejsilnější z představovaných přípravků. Vychází z jednoduchého předpokladu, že vodou zaschlý olej odstranit nelze, ale olejem už ano. Olejové mýdlo je nejúčinnější při čištění dřevěných povrchů, ale využijete ho také při čištění digestoře nebo sklokeramické desky.

Ještě silnější variantou olejového mýdla je olej samotný. Čistit mastné skvrny od oleje čerstvým olejem zní možná divně, ale funguje to báječně. Takže vezměte lahvičku minerálního nebo rostlinného oleje, naneste jej na hadřík a vrhněte se do úklidu. Čerstvý olej na hadříku rozpustí zaschlé olejové skvrny a vaše linka ihned prokoukne.

Citronová šťáva

Citronová šťáva je mírně agresivní čisticí prostředek, proto ji nepoužívejte na dřevěné povrchy, kterým by mohla ublížit. Skvěle se naopak hodí k čištění dřezů nebo sklokeramických desek. 

Jednoduše vymačkejte čerstvý citron na povrch desky nebo dřezu, vezměte hadřík, utěrku či houbičku a povrch důkladně vyčistěte.

Jedlá soda

Perfektním čističem je také jedlá soda. Smíchejte sodu s takovým množstvím vody, aby vám vznikla hustá pasta. Následně namočte hadřík do pasty a odstraňte z povrchu zaschlé a mastné skvrny.

Jestliže tento postup nefunguje a skvrny na lince zůstávají, nechte sodu chvíli působit. Naneste pastu na špinavé místo, nechte ji 15 minut a následně setřete hadříkem nebo seškrábněte špachtlí. Uvidíte, že se dílo podaří.

 

Perfektním čističem je jedlá soda. Poradí si se skvrnami i ucpaným odpadem
Perfektním čističem je jedlá soda. Poradí si se skvrnami i ucpaným odpadem
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0