Jak snadno vyčistit čalouněnou sedačku

Znáte to – ani se neohlédnete a najednou je na vaší sedačce rozsednutá čokoláda, vyklopené špagety se zářivě červenou omáčkou, rozlité víno, nebo krásný obrázek, který nakreslily děti fixem. Nejen v případě světlé jednobarevné sedačky se vám zježí všechny chlupy a víte, že vás čeká nelehký úkol. Pokud ale budete vědět, jak vyčistit čalouněnou sedačku, nemusí pro vás jakákoliv skvrna znamenat fatální následky.

První zásadou je čistit všechny skvrny co nejdříve po té, co na ně narazíte. Pokud to neuděláte, vsáknou se hlouběji do všech zasažených vláken. Třeba zaschlé víno nebo krev dostanete ze sedačky pryč jen s velkým úsilím a štěstím. Druhou zásadou je čistit pravidelně a preventivně. Pokud nemáte snímatelné potahy, alespoň jednou za týden byste měli sedačku povysávat, a to důkladně. Se správným nástavcem se dostanete i do hůř přístupných míst, jakými jsou mezery mezi opěradlem, sedací částí a opěrkami na ruce. Dvakrát do roka je vhodné sedačku vyčistit důkladněji, na mokro.

Zvířecí chlupy jsou častým problémem

Jestliže se vám nehody s vyklopeným jídlem stávají častěji, máte děti nebo zvířátka, popřemýšlejte nad koupí sedačky se snímatelnými potahy. Ty totiž jednoduše sundáte a hodíte do automatické pračky. Pokud snímatelné potahy už máte, perte je zhruba jedenkrát za měsíc. Nejlepší vyčištění sedačky vám zajistí profesionální společnost. Přijedou se svou technikou a prostředky a během chvíle vaši sedačku vyčistí tak, že budete mít pocit, jako byste si koupili úplně novou. Barvy se oživí a sedačka bude zářit.
 

Sedačku si můžete nechat vyčistit profesionály

Na rychlé vyčištění skvrny od vína na čalounění ale firmu volat nemůžete, zvlášť když se to stane o sobotní půlnoci. Nejlepší na domácí čištění jsou speciální prostředky, které jsou přímo určené pro čalouněný nábytek. Často se jedná o pěny, které se jen nastříkají na skvrnu, jemně vetřou, nechají působit a vysají hadříkem. Pokud máte více kusů čalouněného nábytku, určitě se vyplatí pořídit si vysavač na mokré vysávání, který při čištění vypouští vodu s čisticím prostředkem, ale hned ji odsává, takže se sedačka zbytečně nepromočí. Pokud to chcete zvládnout i bez něj, skvrnu vždy čistěte od jejích okrajů ke středu, ať ji zbytečně neroztíráte po ještě větší ploše. Čisticí prostředky vždy nejdřív vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, ať vidíte, jak na ně bude čalounění reagovat. Dobré je čištění s velkou a velmi dobře savou houbou, která poslouží podobně jako vysavač – bude vodu hned zase vycucávat ze sedačky pryč. Sedačka by nikdy neměla být promočená, jen vlhká, a po čištění byste ji měli nechat proschnout minimálně půl dne.

Sedačky

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0