Jak udržovat čalouněnou sedačku?

Jak udržet vaši sedačku co nejdéle krásnou a zachovat její barvy jasné? Přečtěte si několik tipů, jak sedačku preventivně chránit a pár rad, jak čistit případné skvrny.

Vaši sedačku byste měli umístit tak, aby byla vždy v dostatečné vzdálenosti od zdroje tepla, jako je krb nebo topení. Příliš vysoké teplo ji totiž může poškodit. Pro zachování krásných a jasných barev látky by sedačka neměla být vystavena ani přímému slunečnímu záření, které má za následek blednutí barev. Čalounění neprospívá ani pot. O svou sedačku můžete pečovat hned několika způsoby.

Jde to s potahy i bez nich

Nejjednodušším řešením je přehodit přes sedačku přehoz. Pokud se ale chcete dívat na sedačku takovou, jaká je, zkuste vybírat ze sedaček, které mají snímatelné potahy. Ty totiž můžete ─ a jednou za měsíc byste opravdu měli ─ vyprat v automatické pračce. Jestliže máte sedačku bez snímatelných potahů, pořád můžete dvakrát do roka použít impregnační sprej. Díky němu se případná špína nebude vsakovat do látky a bude stačit ji jen vyluxovat a setřít lehce navlhčeným hadříkem.

Pravidelná údržba je základ

Čalouněnou sedačku byste měli alespoň jednou za týden důkladně vyluxovat. S použitím vhodného nástavce se dostanete i na hůře dostupná místa, jako jsou záhyby mezi sedací částí a opěradly. Párkrát do roka si však sedačka zaslouží větší úklid, kterým je mokré čištění. To nejlépe zvládnou specialisté. Pokud jej nicméně chcete zvládnout sami, doporučujeme použít vysavač na mokré čištění. Ten vypouští vodu smíchanou s čisticím prostředkem, ale hned ji zase odsává zpátky, takže nábytek zbytečně nepromokne. Jako jeho alternativa může posloužit velká houba a voda smíchaná s prostředkem na čištění čalouněného nábytku. Ta funguje podobně jako zmíněný vysavač, rovnou totiž přebytečnou vodu vsakuje zpět.

Když se stane nehoda

Pokud už přece jen nějaká skvrna vznikla, důležité je jednat co nejdříve, ještě než stihne vsáknout hlouběji do látky. Při jakémkoliv domácím čištění vždy nejdříve zkuste na malém, málo viditelném místě, např. na zadní straně sedačky, jestli nedojde k poškození látky nebo na ní nezůstanou skvrny. Vždy též čistěte celou špinavou část, jinak se mohou udělat ošklivé ohraničené fleky. Naneste speciální pěnu na čištění čalouněného nábytku, nechte ji působit a pak vysajte. Pokud pěnu nemáte, rozprašovačem naneste vodu s trochou pracího prášku, nechte působit a jemně vytřete kusem záclony, která je natolik jemná, že sedačku nepoškodí. Případně použijte jiný, co nejjemnější hadřík bíle barvy – to aby při kontaktu s čisticím prostředkem nepustil do sedačky barvu. Skvrnu je nejlepší čistit od jejích okrajů směrem ke středu, zabráníte tím jejímu rozšíření na ještě větší plochu.

Záleží také na tom, čím byla skvrna způsobena. Na mastnotu, jak nejspíš tušíte, nejlépe zabere teplá voda se saponátem na nádobí. Místo něj můžete použít i tekutý prací prášek nebo jemný šampon. Na teplou vodu si však dejte pozor v případě, že se chcete zbavit fleků od čokolády nebo od krve. Těch se totiž zbavíte mnohem lépe studenou vodou. Hlavně v domácnostech s malými dětmi se může stát, že na své sedačce objevíte přilepenou žvýkačku. Zoufat nemusíte naštěstí ani v této situaci. Na žvýkačky funguje nejlépe velký chlad, takže na ni stačí přiložit pytlík se zmraženou zeleninou nebo sáček s ledem a po chvíli ji jednoduše sloupnete. Pokud máte pocit, že sedačka zapáchá, zkuste ji zasypat obyčejnou jedlou sodu. Tu důkladně vetřete do látky a následně lehce postříkejte vodou. Tuto směs nechte působit minimálně hodinu a poté ji vysajte.

Sedačka Avesta

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0