Jak vybrat barvu sedačky?

Sedací souprava je designovou dominantou obýváku. Musí do něj zapadnout a dotvořit interiér, chybou však není ani vystavět nový obývák podle sedačky. Máte před sebou prázdnou místnost a můžete libovolně čarovat? Podívejte se, kam se hodí jaké barvy.

Světlé sedačky

Světlá barva sedací soupravy vypadá stylově a elegantně a výborně doplní minimalistické i romantické interiéry. Hodí se do menších místností, které opticky projasní a přidají jim na prostoru. V kategorii světlých sedaček se dlouhodobě drží na vrcholu krémová, světle šedá a případně bílá - barvy typické pro skandinávský styl. Světlé barvy se dobře kombinují, nepůsobí agresivně a ladí skoro se vším. Nevýhodou je, že světlá se rychle zašpiní.

Naštěstí moderní textilní materiály, kterými se sedačka potahuje, jsou proti špíně velmi odolné. Pomůže také impregnace, která jednotlivá vlákna sedačky ochrání. Některé sedačky mají snímatelný, pratelný povrch. Snadno se udržuje také kůže a eko-kůže. Pokud chcete do interiéru přidat světlo, doplňte světlou sedačku zrcadlem, jednoduchými tvary ostatního nábytku a lehkými závěsy či záclonami.

Světle šedá je skvělou volbou do moderních interiérů. Sedačka Greco

Světle šedá je skvělou volbou do moderních interiérů. Sedačka Greco

Tmavé sedačky

Do moderních interiérů a jako nadčasový kousek můžete zvolit sedačku v tmavých barvách. Tmavé sedačky jsou střídmé, exkluzivní a sofistikované, působí pohodově a uklidňují. Opticky však zmenšují prostor, a tak jsou nevhodné do malých nebo tmavých pokojů.

Hnědou sedačku lze kombinovat s teplými i studenými přírodními barvami na přehozech, polštářích i ostatních bytových doplňcích. Na tmavé sedačce vypadají skvěle světlejší doplňky v šedé, krémové nebo béžové barvě. Tmavá barva se obecně dobře doplňuje s kontrastními barvami. Konkrétně pro černou je kontrastní barva každá, vybírejte však uvážlivě, sedačku kupujete na mnoho dalších let.

Tmavé sedačky jsou symbolem luxusu. Rozjasníte je plédy a přehozy. Sedačka Lexington, JENA NÁBYTEK

Tmavé sedačky jsou symbolem luxusu. Rozjasníte je plédy a přehozy. Sedačka Lexington, JENA NÁBYTEK

Sedačky se vzorem

Výrazný vzor se bude dobře vyjímat na menších sedačkách, které ozvláštní prostor. Větší kusy nábytku, jako třeba sedačka do U, by působily rušivě. Doplňky ke vzorovaným sedačkám volte v barvách zastoupených ve vzoru. Vhod přijdou také barvy k nim komplementární. Jemnější vzory působí vkusně a elegantně a mohou se opakovat i na doplňcích, výraznější vzor k sobě strhne pozornost.

Pokud zrovna neladíte obývák do boho stylu, dolaďte sedačku polštáři v jednoduchých barvách, v opačném případě si můžete dovolit i vzorované. Vzor se může opakovat i na bytových textiliích nebo třeba taburetech, hlavně u výrazných potisků je ale třeba to nepřehnat. Pokud si vzorovanou sedačkou nejste úplně jistí, můžete zvolit jednobarevnou a vybraný vzor použít na doplňcích nebo na křeslech či taburetech.

Vzorované sedačky by měly být spíše menší, aby nezahltily prostor. Sedačka Lhasa, JENA NÁBYTEK

Vzorované sedačky by měly být spíše menší, aby nezahltily prostor. Sedačka Lhasa, JENA NÁBYTEK

Jasné barvy na sedačkách

Pokud se nebojíte experimentovat, sáhněte po barvě, která rozsvítí jinak nudný interiér. Jednoduchou sedací soupravu ve výrazné barvě můžete doladit neutrálnějšími tóny, výmalbou, kontrastními prvky i komplementárními barvami. Červená barva je designový evergreen a často se kombinuje s černou a bílou, žlutá je optimistická a veselá, oranžová zase působí teplým dojmem a podněcuje kreativitu. Modrá a modrozelená jsou sice studené barvy, místnost ale zvětší a prosvětlí, zelená uklidňuje a působí domácky.

Červená barva je trendem, který nikdy nezklame. Sedačka Sammy, JENA NÁBYTEK.

Červená barva je trendem, který nikdy nezklame. Sedačka Sammy, JENA NÁBYTEK

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0