Jak vybrat gauč ve skandinávském stylu?

V dnešní uspěchané době se v interiérech čím dál více rozšiřuje skandinávský neboli severský styl. A vůbec se není čemu divit. Třeba takoví Dánové a Norové jsou podle průzkumů ti nejšťastnější lidé na světě a má na to vliv právě jejich pohodový způsob života zvaný hygge, který je spjatý nejen s uměním najít si něco krásného v každém okamžiku, ale také s vybavením příbytku.

Jak vypadá skandinávský styl v interiéru?

Interiéry ve skandinávském stylu jsou už na první pohled útulné a pohodlné, ale zároveň praktické, lehké a elegantní. Skandinávský styl není vůbec tak chladný, jak by si kde kdo mohl myslet – právě naopak! Chladu mají ve Skandinávii zjevně dost venku a interiéry působí spíše hřejivým dojmem. A nejen dojmem, v žádném případě nesmí chybět množství huňatých dek, polštářků s geometrickými vzory a měkoučkých plédů, do kterých se můžete večer zachumlat.

Zároveň je všude patrný soulad s přírodou, a to zejména díky použití přírodních materiálů, jako je dřevo, vlna, kůže a kožešiny, a použití neutrálních barev. Interiéry jsou zásadně vzdušné a světlé, nejčastěji v nich najdete bílou, krémovou, šedou a světlé pastelové odstíny modré, růžové a zelené. Oblíbenou záležitostí je ale přidání nějakého výrazného, kontrastního, například černého prvku. Vždy jsou ale dodrženy čisté linie a skandinávský styl celkově působí minimalistickým dojmem.

Severskou sedačku Baltic doladí barevné polštářky. Severskou sedačku Baltic doladí barevné polštářky. 

Jakou zvolit sedačku do skandinávského stylu?

Jak již bylo zmíněno, důležitá je lehkost, vzdušnost, minimalistické tvary a soulad s přírodou. Této rovnici se rovná například bílý gauč nebo šedá sedačka na dřevěných nožkách, díky kterým bude působit odlehčenějším dojmem a celé místnosti dodá na vzdušnosti, nebo s jinými dřevěnými detaily. 

Kombinace hrubé tkaniny se dřevem vypadá útulně a pohodlně, a podle své nálady můžete neutrální odstíny oživit polštářky a dekami ve výraznějších barvách. Severský styl je známý i kombinováním moderních a přírodních nebo vintage prvků. Proto se určitě nebojte experimentovat a věřte, že šedé sofa a dřevěná deska místo stolku může být opravdu působivá.

Šedá sedačka Avesta vypadá skvěle s dřevěnými prvky.

Šedá sedačka Avesta vypadá skvěle s dřevěnými prvky a tkaným koberečkem.

Na co se zaměřit při výběru sedačky?

Pokud máte menší prostor, do kterého chcete novou sedačku umístit, vždy zachovejte dostatečný prostor mezi ní, stěnami a stolem, abyste mohli pohodlně projít a pokoj nepůsobil stísněným dojmem. Tomuto stylu sluší spíše menší, dvou nebo třímístné rovné sedačky, ale pokud si přece jen stojíte za rohovou sedačkou ve tvaru L, jistě vhodnou také najdete. Zvažte ale i možnost využití taburetů, které vám poskytnou jak dodatečná místa na sezení, tak i úložný prostor, nezaberou tolik místa a můžete je libovolně posunovat. 


Bílá sedačka Rumba v kombinaci s křesly dodá severskou vzdušnost i malému obýváku
Bílá sedačka Rumba v kombinaci s křesly dodá severskou vzdušnost i malému obýváku
 

Chcete na sedačce i spát?

Důležité je položit si otázku, jak často to asi bude. Pokud se jedná jen o příležitostné přespání, například pro návštěvy, které zůstaly až do brzkých ranních hodin, určitě vám postačí rozkládací sedačka s obyčejnými dřevěnými výsuvy. 

Pokud ale hodláte využívat sedačku na spaní každý den, určitě vybírejte velmi pečlivě. Taková sedačka by měla mít kovový rošt a opravdu kvalitní matraci, aby vás ráno nebolela záda a stále jste byli v oné skandinávské pohodě.

Jakou zvolit konstrukci a výplň?

Jako výplň sedaček se dnes často používá studená pěna, která je pevnější a dlouho vydrží. Opravdu měkké a pohodlné sezení, jaké se ke skandinávskému stylu hodí, zaručí péřová výplň. Ta má ale kratší životnost a časem se vysedí místa na intenzivněji používaných sedácích. 

Levnou variantou jsou sedačky s výplní z molitanu a drceného textilu, nepočítejte ale s příliš velkým pohodlím ani dlouhou životností. Nejsilnější hráč ve hře o délku životnosti je konstrukce sedačky. Konstrukce z dřevotřísky a plastu jsou levnější variantou, nejsou ale vhodné na časté rozkládání. Pokud zvolíte tu z kovu nebo masivu, máte takřka vyhráno.


 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0