GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Jak vybrat materiál pro kuchyňskou pracovní desku?

Toužíte po praktické a skvěle vybavené kuchyni? Pak nepodceňte přípravu – rozmyslete si požadovanou velikost a materiály, které máte rádi. Velmi důležitý je materiál u pracovní desky – ta totiž dostává nejvíce zabrat – musí snášet vysoké teploty i teploty hluboko pod nulou, být odolná proti poškrábání a být snadno udržovatelná.

Materiálů, ze kterých se kuchyňské pracovní desky vyrábějí, je celá řada. Vaše pracovní deska může být například z laminátu, masivního dřeva, přírodní kamene, keramiky, umělého kamene, nebo nerezu. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými materiály a jaké jsou jejich přednosti, ale i případná negativa, si přečtěte na následujících řádcích.

Laminát je nejpoužívanější

Jedná se o nejpoužívanější materiál k výrobě kuchyňské desky, který je vyráběn nalisováním vrstvy tvrzeného laminátu na dřevotřískovou desku. Takto vyrobená laminátová deska má zaoblenou přední hranu a nejčastější tloušťka je 38 milimetrů. Laminát se vyznačuje skvělou odolností vůči vysokým teplotám, je možné vybírat ze široké škály vzorů, od dřevěných až po kamenné, přitom za velmi příznivou cenu.

Velmi oblíbený je také z důvodu možnosti použití stejného dekoru i na obkladovou zádovou část kuchyňské linky, jen v menší tloušťce, a také údržba je snadná. Za negativní vlastnost lze považovat poměrně nízkou odolnost vůči mechanickému poškození, například pořezání nožem. Také je potřeba dávat pozor na vlhkost, která by mohla poškodit jádro, především v případech, kdy jsou v částech pracovní desky spáry, nebo nějaké poškození.

Kuchyňská pracovní deska z travertinu

Masivní dřevo si většinou vyžaduje údržbu

Pokud máte rádi přírodní materiály a zároveň útulné teplo, je tu varianta pořízení pracovní desky z masivního dřeva. Kuchyňská deska z masivního dřeva se vyrábí z jednotlivých dřevěných lamel, které jsou k sobě slepované, a tím vznikne celá deska. Jako materiál k výrobě nejlépe poslouží velmi tvrdé dřevo, nejčastěji dubové či bukové.

Jako ochrana proti bobtnání masivní pracovní desky se při výrobě používá vodovzdorné lepidlo na přírodní bázi, slepené lamely jsou následně obroušeny a napuštěny olejem. Tato povrchová úprava se však musí jednou za čas obnovit. Pokud chcete mít pracovní desku z masivního dřeva bez nutnosti opakovaného ošetřování, zvolte pracovní desku ošetřenou epoxidovou pryskyřicí. V tomto případě není nutné pracovní desku nijak ošetřovat.

Nevýhodou desek z masivního dřeva je jejich relativně nízká odolnost vůči poškrábání a vlhkosti, také horké hrnce dřevu příliš neprospívají. Dřevo navíc není stálobarevné, takže aby byla pracovní deska stále krásná, je nutné ji jednou za pár let nechat zbrousit a znovu povrchově upravit.

Přírodní kámen: přírodní žula je odolná proti mechanickému poškození

Nejvhodnějším kamenným materiálem na výrobu kuchyňské pracovní desky je žula. Kuchyňská deska ze žuly je kvůli nízké nasákavosti vysoce odolná vůči vniknutí vody, ale i jiných tekutin. Kromě odolnosti vůči tekutinám je deska z přírodní žuly také perfektně odolná vůči poškrábání či jinému mechanickému poškození.

Údržba takové desky je také velice snadná, stačí vlhký hadřík a saponát a je uklizeno. Kamenné desky jsou ošetřeny impregnací, tu je potřeba asi dvakrát do roka zopakovat. Barevných možnosti sice není takové množství jako například u laminátu, přesto několik různých barevných provedení najdeme i u kamenných desek. Kuchyně s kamennou pracovní deskou působí elegantně a luxusně, kuchyňská linka s žulovou deskou tak bude estetickým prvkem a dominantou celé kuchyně. Cena za luxus v podobě žulové desky se může pohybovat i v desítkách tisíc korun – s trochou nadsázky se však dá říct, že vás přežije. I přes snadnou údržbu je leštěný povrch náchylný na otisky prstů, což by mohlo trochu kazit estetický dojem.

Neolith

Jedná se o přírodní materiál, jehož výhodou je, stejně jako u kamenných desek, především vysoká tvrdost a odolnost vůči poškrábání  - můžete na desku odložit i horkých hrnec, protože nehrozí poškození způsobené vysokými teplotami.

Povrch keramických pracovních desek je také nenasákavý, což zaručuje skvělou údržbu při čištění a pohodlné udržování hygienické čistoty. Neolithová deska je elegantním prvkem do každého moderního interiéru a lze ji použít také jako obkladovou desku, která dodá vaší kuchyni jedinečný a neotřelý design.

Umělý kámen

Neporézní materiál, který je velmi dobře odolný vůči poškrábání i vlhkosti. Desku z umělého kamene je možné pořídit v několika desítkách různých odstínů, je možné jej řezat jako dřevo a za použití vysokých teplot i ohýbat. Na dotyk je deska z umělého kamene dokonale hladká, teplá a skvěle se udržuje. Pořizovací cena je o něco vyšší, nicméně je to vyváženo luxusním vzhledem a zároveň vysokou životností.


  Pracovní deska musí být odolná. Kuchyně Line
Pracovní deska musí být odolná. Kuchyně Line