Jak vybrat postel, matraci a rošt

Kombinace kvalitní postele, matrace a roštu zvýší kvalitu vašeho spánku a dokáže ulevit od bolestí hlavy, krku nebo páteře. Čtěte souhrn toho nejdůležitějšího, na co se při výběru postele, matrace a roštu zaměřit.

Výběr postele

Začneme rozměry. Optimální délku postele spočítáte tak, že ke své výšce přidáte přibližně 20 cm. Pro 180 cm vysokého člověka je tak ideální postel o délce dvou metrů. Co se týče šířky, nejlépe se vyspíte na posteli široké 80–100 cm. U manželské postele tento rozměr vynásobte dvěma.

Při výběru nové postele řešte i její výšku. Hygienickým minimem je 30 cm, pro větší komfort ale doporučujeme spíše 50–60 cm. Z vyšší postele se ráno lépe vstává a večer do ní snáze ulehá. Nezapomeňte k výšce připočítat výšku matrace.

Konstrukce postelí bývají kovové, mnohem častěji však dřevěné. Cenově dostupnější jsou postele z měkkého dřeva (smrk, borovice), které ale mají nižší životnost. Za postele z tvrdého dřeva (dub, buk, bříza) si sice připlatíte, ale vydrží vám déle.

Pokud nechcete kupovat postel, rošt a matraci zvlášť, můžete si zvolit hotový komplet, kde máte vše v ceně. Další variantou jsou čalouněné postele, které mají matraci pevně spojenou s konstrukcí. Jsou levnější a nabízí velkorysý úložný prostor, na druhou stranu méně vydrží. Proto je doporučujeme spíše dětem, případně jako rezervní postel pro občasné přespání.

 

Čalouněná postel Colorado je multifunkční, v případě potřeby ji můžete rozdělit na dvě jednolůžka.

Čalouněná postel Colorado je multifunkční, v případě potřeby ji můžete rozdělit na dvě jednolůžka.

Výběr roštu

Kvalitní postelový rošt vám může vydržet celý život. Při jeho výběru proto postupujte obzvlášť obezřetně. Rošty bývají nejčastěji laťové nebo lamelové. Zatímco ty laťové mají lamely pevně usazené v rámu a nepruží, lamelové rošty jsou pružné a přizpůsobují se matraci. Pro většinu lidí jsou proto vhodnější.

Základním kritériem kvality lamelového roštu je počet lamel. Nejkvalitnější rošty mají 42 lamel, rošty střední třídy 26–28 lamel. V každém případě si pohlídejte, aby mezery mezi lamelami byly maximálně 4 cm. Pokud jsou větší, propadá se mezi ně matrace a rychle se ničí.

Dalším důležitým kritériem je počet svlaků – podpěrných příček, které spojují protější rámy postele. Drží rám pohromadě a zabraňují tomu, aby se rozjížděl do stran. Většina roštů má tři svlaky, ty nejkvalitnější až devět. 

Dívejte se také na patky, tedy na způsob usazení lamel v rámu. Pasivní patky jsou ukotvené ve vnitřní straně rámu, musejí snášet vyšší zatížení a vydrží kratší dobu. Aktivní patky jsou předsazené – leží shora na rámu postele – a při zatížení nejsou tolik namáhané. Navíc lépe pruží.

Lamelové rošty seženete ve variantách nepolohovací, manuálně polohovací, polohovací s motorem a výklopné. Doporučujeme rošty polohovací, u kterých si můžete zvednout nohy nebo hlavu. To je příjemné například při nemoci, po náročném sportovním tréninku nebo při čtení knížky.

Čtěte kompletní návod, jak vybrat postelový rošt.

 

Při výběru roštu hraje roli počet lamel, polohovatelnost a další parametry. Rošt SaturnPři výběru roštu hraje roli počet lamel, polohovatelnost a další parametry. Rošt Saturn 

Výběr matrace

Ideální matrace je vysoká alespoň 15 cm, tenčí matrace se rychle proleží. Matrace musí být měkká, ale zároveň pevná. Pokud se vám do matrace při ulehnutí zaboří rameno a bok tak hluboko, že je páteř ve vodorovné poloze, máte ideální matraci. 

Pokud máte příliš měkkou matraci, páteř se ohýbá do oblouku, jako byste spali v houpací síti. Zádové svaly jsou v nepřirozené pozici a nemohou dostatečně regenerovat. Výsledkem jsou ranní bolesti zad.

Pokud máte naopak příliš tvrdou matraci, dochází ke stlačování cév a zhoršení krevního oběhu. Tvrdá matrace je velkým problémem zejména pro starší osoby a pro všechny, kteří mají potíže s krevním oběhem. Při dlouhodobějším používání vám navíc hrozí deformace páteře.

Čtěte kompletní návod, jak správně vybrat matraci.

 

Matrace Sweet Sleep je oboustranná, můžete tak spát na tužší straně z flexi foam pěny nebo na měkčí z paměťové pěny. Matrace Sweet Sleep je oboustranná, můžete tak spát na tužší straně z flexi foam pěny nebo na měkčí z paměťové pěny. 

Péče o matrace

Kvalitní matrace má snímatelný potah, který zadrží většinu potu a prachu a můžete jej kdykoliv vyprat v pračce. Pokud snímatelný potah chybí, můžete jej nahradit matracovým chráničem.

Při každé výměně povlečení matraci otočte, aby se spodní část dostala nahoru. Lépe se z ní odvětrá vlhkost a rozloží se únava materiálu. Abyste zvýšili životnost matrace, můžete ji chránit také podložkou, která absorbuje vlhkost a kterou můžete kdykoli vyprat v pračce.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0