Jak vybrat sedačku

Většina Čechů při nákupu nové sedačky doufá, že jim vydrží alespoň sedm let, 22 % lidí dokonce očekává životnost přes deset let. Vybrat sedací soupravu, která vydrží tak dlouho, ale vyžaduje přípravu – musíte si předem dobře rozmyslet, co přesně od své pohovky očekáváte. V tomto článku vám s tím pomůžeme.

Tvrdost sedačky volte podle účelu

Jedním z klíčových parametrů každé sedací soupravy je tvrdost. Do obývacích nebo dětských pokojů, kam kupujete sedačky určené k relaxaci, doporučujeme spíše měkké a nízké sedačky. Příjemně se do nich zaboříte a jsou velmi pohodlné. Na druhou stranu se z nich hůře vstává.

Pokud kupujete sedačku do kanceláře nebo zasedací místnosti, volte spíše vyšší a tvrdší sedačku. Jednak se z nich lépe vstává a jednak nevybízejí k rozvalenému sezení, které se do pracovního prostředí příliš nehodí.

 

Rozmyslete si, jestli chcete sedačku spíše do kanceláře, nebo do obýváků. Sedačka Duo Panama se hodí do každého interiéruRozmyslete si, jestli chcete sedačku spíše do kanceláře, nebo do obýváku. Sedačka Duo Panama se hodí do každého interiéru. 

Rozkládací sedačka přijde vhod

Jestliže u vás čas od času přespává návštěva nebo rodina, je výhodné, když si pořídíte rozkládací sedačku. Získáte tím nejen záložní lůžko, ale také úložný prostor, do kterého můžete uskladnit třeba peřiny nebo sezónní oblečení.

Při výběru rozkládací sedací soupravy se dívejte hlavně na kvalitu zpracování a složitost rozkladu. Nejlepší je, když rozložení sedačky vyžaduje minimum námahy a bez problémů ho zvládne i jeden člověk. O tom, jak vybrat ideální rozkládací sedačku na každodenní spaní, jsme psali už v dřívějším článku.

 

Sedačku Greco můžete rozložit na prostorné lůžko i pro dvě osoby.Sedačku Greco můžete rozložit na prostorné lůžko i pro dvě osoby.

Dřevo a kov jsou odolnější

Dalším kritériem ovlivňující životnost sedačky je materiál konstrukce. Cenově nejdostupnější je konstrukce z dřevotřísky, musíte však počítat s tím, že má ze všech běžných materiálů nejkratší životnost. Volte ji proto spíše v případě, kdy sedačku nevyužíváte každý den.

Pokud chcete sedačku, která vám vydrží roky denního používání, zvolte konstrukci z masivu nebo kovu, případně jejich kombinaci. Kovové či dřevěné sedačky jsou sice dražší, ale vydrží i hrubší zacházení. Jsou ideální, pokud třeba máte děti, které po sedačce skáčou.

Ideální potah má hodně švů

Při výběru sedací soupravy je důležité prověřit i kvalitu potahu a čalounické práce. Obecně platí, že čím méně švů potah má, tím větší hrozí nebezpečí, že se látka časem vytahá. Volte proto spíše sedačku s více švy.

Materiál potahu by měl být pevný, pohodlný a příjemný na dotek. Výborné jsou snímatelné potahy, které kdykoliv ze sedačky stáhnete a vyperete v pračce. Navíc si můžete koupit více snímatelných potahů a podle potřeby či nálady je střídat. 

Pokud nemáte snímatelný potah, můžete jej nahradit přehozem. Sedačku tím ochráníte před znečištěním a opotřebením, nevýhodou ale je, že přehozy na sedačce příliš nedrží a musíte je každý den upravovat.

Materiály potahových látek

S výběrem správného potahu vám pomůže, když víte, v čem se liší jednotlivé materiály.

Mikrovlákno je textilie z tenkých vláken, tzv. mikrovláken. Na dotek i pohled připomíná semišovou useň. Působí luxusním dojmem a snadno se udržuje. 

Bavlna je u potahů sedacích souprav spíše vzácná, má nižší životnost a časem bledne. Její výhodou je ale přírodní původ a nižší cena.

Mikroplyš se na potahování souprav používá nejčastěji. Má pevný tkaný podklad (50% bavlna, 50% PES) a odolný horní vlas (100% nylon). Díky tomu se nešpiní a dobře se čistí.

Žinylka​ je na dotek příjemný, tkaný potahový materiál. Do podkladu (50% bavlna, 50% PES) je vetkán vlas (100% bavlna). Žinylka se bohužel hodně špiní a je náročné ji zcela vyčistit.

Mikrofáze​ je pro svou odolnost proti špíně a příznivou cenu čím dál oblíbenější. Je složená z jednovrstvého povrchově upraveného 100% polyesteru. Hodí se pro každodenní užívání.

Umělé usně/ekokůže​ jsou dvouvrstvé materiály chybně srovnávané se starší koženkou. Ta měla polyvinylchloridovou horní vrstvu, která nesnášela sůl a praskala. Nynější umělé usně mají horní vrstvu z polyuretanu a podklad z bavlněného úpletu. Jsou vhodné pro alergiky a snadno se čistí pomocí vlažné vody a trochy saponátu.

Pravá kůže​ se přizpůsobuje podmínkám v interiéru a časem získává na kvalitě. Je zárukou exkluzivity, působí elegantně a komfortně. Velmi snadno se udržuje, z žádného jiného materiálu neodstraníte skvrnu tak jednoduše jako z kůže.

Pokud máte malé děti, doporučujeme zvolit zalakovanou kůži, která je díky vrstvě laku na povrchu lépe chráněná. Při čištění takové sedací soupravy stačí jen voda se saponátem, kterou setřete dosucha. Sedačka vám i v této úpravě nabídne všechny přednosti pravé kůže.

Vyberte si jen to, co využijete

Podle velikosti vašeho obývacího pokoje nebo kanceláře zvolte optimální velikost a tvar sedačky. Do největších místností se hodí sedačky do tvaru U, do středně velkých místností rohové sedačky a do menších obýváků klasické rovné dvojsedáky nebo trojsedáky.

Poskládat si můžete také sedací sestavu na míru a libovolně nakombinovat dvojsedáky či trojsedáky s křesly a taburety ve stejném designu. Vyberete si jen ty kousky, které potřebujete a využijete.

 

Do těch největší interiéru se hodí majestátní sedačka do U, jako je například sedačka Sammy

Do těch největší interiérů se hodí majestátní sedačka do U, jako je například sedačka Sammy

 

 

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0