Jak vybrat sedačku

Jak vybrat sedačkuVýběr sedací soupravy se může jevit na první pohled jako jednoduchá záležitost, ale není to tak úplně pravda. Při výběru musíte spojit hned 3 faktory – pohodlí, estetický vzhled a cenu. Nezapomeňte také, že by sedačka měla vyhovovat celé vaší rodině. Výběr té nejvhodnější sedačky vám může ulehčit 5 nejdůležitějších otázek.

1. Na co budu sedačku používat?

Před koupí si dobře promyslete, jestli bude sedačka sloužit k odpočinkovému relaxování, nebo k vedení jednání v kanceláři.

Pro pohodlné sezení jsou vhodnější nižší a měkčí sedačky, do kterých se příjemně zaboříte.

Pro jednání v kanceláři jsou naopak vhodnější vyšší sedačky, ze kterých se lépe vstává a nevyzývají k „rozvalenému“ sezení. 

2. Jaké funkce chci?

Sedačka by měla nabízet možnost rozložení na lůžko a úložný prostor. Tyto funkce vám přijdou vhod zejména při uložení návštěvy.

Do úložného prostoru můžete schovat peřiny, ale také sezónní oblečení.

Při výběru v kamenné prodejně se nestyďte funkce vyzkoušet. Rozložení sedačky by mělo být jednoduché a nemělo by zabrat víc než minutu. 

Konstrukce sedací soupravy

3. Jak dlouho chci, aby vydržela?

Konstrukce sedačky je nejdůležitější částí. Drží celou sedačku pohromadě. Kvalitní konstrukce zaručuje dlouhou životnost nábytku.

Nejčastěji se vyrábí ze dřeva nebo dřevotřísky. Sedačky s touto konstrukcí jsou sice levnější, ale mají kratší životnost.

Pokud chcete sedačku, která má opravdu dlouhou životnost, je dobré zvolit kovovou konstrukci. Sedačky s touto konstrukcí jsou sice o něco dražší, ale o to kvalitnější.

4. Co očekávám od potahu sedačky?

Volba potahového materiálu je velmi důležitá. Musí být pevný, estetický, pohodlný a měl by se snadno udržovat.

Při výběru sedací soupravy je také důležité prověřit si kvalitu potahové látky a provedení čalounické práce. Obecně platí, že čím méně švů, tím větší hrozí nebezpečí deformace tkaniny jejím vytažením.

Materiál by měl být příjemný na dotek, ale měl by se také dát prát. V tomto ohledu jsou nejlepší volbou snímatelné potahy, které můžete vyprat v pračce. Další výhodou je, že pokud se vám vzor na potahu nelíbí, jednoduše jej nahradíte jiným. Snímatelný potah si můžete nechat ušít na míru, nebo ho jednoduše nahradit praktickým přehozem. Sedačku tak ochráníte před nečistotami a mechanickým opotřebením. Nevýhodou může být upevnění potahu. Ten se často shrnuje a vy jej musíte po každém sezení upravovat.

Kvalitní potahová látka je pevná, má vysokou hustotu a dobré údržbové vlastnosti.

 

Umělé usně/ekokůže

5. Druhy potahových látek

V současné době si můžete vybírat z obrovského množství módních potahů. Myslete však na to, že čím módnější potah vyberete, tím dříve se vám „okouká“. 

 • Mikrovlákno 
  • Jedná se o textilii vyrobenou z tenkých vláken tzv. mikrovláken. Na dotek i pohled připomíná semišovou useň. Má luxusní vzhled a snadno se udržuje. 
 • Bavlna
  • Pro potah sedacích souprav se používá velmi zřídka kvůli nižší životnosti a omezené stálosti barev. Její předností je přírodní původ a nižší cena.
 • Mikroplyš   
  • k potahování souprav se používá nejčastěji. Jeho vynikající užitné vlastnosti jsou dány pevným tkaným podkladem (50 % bavlna, 50 % PES) a odolným horním vlasem (100 % nylon). Složení horního vlasu zaručuje vysokou odolnost proti špinění a dobrou čistitelnost.
 • Žinylka
  • Jedná se o velmi příjemný tkaný a módní potahový materiál. Podklad (50 % bavlna, 50 % PES), do něho je vetkán vlas (100 % bavlna). Složení vlasu je náchylné k rychlému ušpinění. Čištění nebývá snadné a výsledek nemusí být stoprocentní.
 • Klasická bavlněná potahovaná látkaMikrofáze
  • Tento moderní materiál je stále častěji používán pro své velmi dobré vlastnosti a příznivou cenu. Jedná se o jednovrstvý, povrchově upravený 100 % polyester. Hodí se pro každodenní užívání, má velmi dobrou odolnost proti špinění a lze jej výborně čistit.
 • Umělé usně/ekokůže
  • Jedná se o dvouvrstvé materiály mylně srovnávané s dřívější koženkou, která měla polyvinylchloridovou horní vrstvu. Tento materiál nesnášel sůl, a proto později praskal. Nynější umělé usně mají horní vrstvu 100 % polyuretan, podklad 100 % bavlněný úplet. Jsou velmi vhodné pro alergiky, dají se velmi snadno čistit vlažnou vodou s příměsí trochy saponátu
 • Pravá kůže
  • Je přírodní materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru a časem získává na kvalitě. Bývá zárukou exkluzivity, působí elegantně, komfortně a smyslně. Snadná udržovatelnost je velkou výhodou tohoto přírodního materiálu. Z žádného jiného materiálu neodstraníte skvrnu tak jednoduše jako právě z kůže.
  • Pokud máte malé děti, výrobci doporučují zvolit zalakovanou, vysoce chráněnou kůži. Na údržbu takto čalouněné sedací soupravy pak stačí voda se saponátem, kterou setřete dosucha. I přesto, že je sedací souprava zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti tekutinám a skvrnám.​​

Prostorové možnosti pro umístění sedací soupravy

Prostor obývacího pokoje je rovněž jedním z hlavních faktorů, který musíte zvážit při výběru sedací soupravy. Musíte si předem zjistit, jak velkásedací souprava se Vám do místnosti vejde. Náročnější na místo jsou sedací soupravy složené z více různých dílů. Tyto sedací soupravy jsou v dnešní době čím dál více žádané. Je to dáno zejména výhodou, že si zákazník může vybrat jen ty díly sedací soupravy, které mu vyhovují.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0