Jak vybrat postel?

V posteli trávíme obrovské množství času, mnohdy až třetinu našeho života. Pro naše zdraví je kvalitní spánek velmi důležitý – má vliv na naši fyzickou kondici, náladu a výkonnost v následujícím dni. Na co se zaměřit při výběru postele pro váš dokonalý spánek? To se dozvíte v tomto článku.

Velikost postele

Prvním parametrem, který nejspíš budete při výběru nové postele řešit, jsou její rozměry. Pokud vybíráte postel pro pár, tedy manželskou postel, měla by mít šířku alespoň 160 cm, mnohem větší pohodlí vám ale poskytne postel se šířkou 180 cm. Zlaté pravidlo zní, že na délku by postel měla být o 20 centimetrů delší, než osoba, která na ní spí. Běžná délka postele pro dospělé je přesně dva metry, což většině stačí.

Jak vybrat postel pro děti? Vybírejte hlavně z postelí, které jsou ergonomicky tvarované a bezpečné. Pro menší děti jistě oceníte i snímatelné potahy, které se dají jednoduše vyprat v pračce. Pokud už máte děti odrostlejší, uděláte jim velkou radost pořízením patrové postele, která může ušetřit spoustu místa. Buď totiž mohou být umístěny dvě postele nad sebou, nebo jen jedna nahoře a pod ní hrací koutek, případně stůl a židle.

Úsporu místa nabídnou i rozkládací postele pro dospělé. Během dne mohou být složené a sloužit k sezení, na noc se promění v kvalitní postel s pohodlnou matrací. Při výběru ale dejte velký pozor na to, ať je rozkládací postel opravdu určená na každodenní spaní.

Materiál konstrukce

Konstrukci sice nemusíte například u čalouněných postelí na první pohled vidět, ale je vlastně nejdůležitější. Mezi dlouhodobě nejoblíbenější materiál patří masiv – tvrdé dřevo, většinou dubové nebo bukové. Má velmi dlouhou životnost a velmi jednoduše se čistí. Měkké dřevo, například smrkové, je také oblíbené, nejspíš kvůli své nižší ceně. Má ale také viditelnější kresbu letokruhů, která vypadá vysoce esteticky.

Pokud jdete vyloženě po ceně, možná si vyberete z konstrukcí z lamina, což je dřevotříska potažená fólií. Jejich barvy jsou ale stálé, konstrukce z lamina je lehká a údržba je také jednoduchá. Velmi dlouhou životnost a specifický design poskytne i konstrukce z kovu.

Čalouněné postele, které jsme zmiňovali na začátku, jsou k dostání ve velkém množství barev a vzorů, často poskytnou slušný úložný prostor a nemusíte s nimi řešit výběr matrace a roštů. Jejich údržba je ale o něco náročnější, a proto je vhodné použít specializované čisticí prostředky.

Matrace a rošty

Abyste se opravdu kvalitně a pohodlně vyspali, potřebujete ke správně zvolené konstrukci vybrat ještě k ní kompatibilní rošt a matrace. Na každý typ konstrukce se totiž hodí jiný typ roštu, a na každý rošt se hodí jiná matrace. A nezáleží jen na konstrukci a roštu, ale také na věku, hmotnosti a zdravotním stavu osoby, která na ní bude spát, proto by se jen těžko dala poradit konkrétní kombinace. Platí ale, že dobře zvolená kombinace vám může výborně sloužit po mnoho let.

Matrace Aquatic Antibacterial

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0