Jak správně vybrat postelový rošt

Kvalitní postelový rošt vám vydrží celý život. Klíčovými kritérii při výběru jsou počet a šířka lamel, počet podpěrných příček (tzv. svlaků) nebo způsob usazení lamel do rámu. Čtěte, na co všechno se při výběru postelového roštu zaměřit.

Standardní rozměry roštů

Rošty nejčastěji seženete pro postele o rozměrech

Pokud máte postel širší – typicky manželskou postel o šířce 180 cm – musíte si koupit dva rošty o rozměru 90×200 cm.

Skutečné rozměry roštů jsou o 1 cm na šířku a o 3 cm na délku menší, než pro jakou postel jsou určené, aby se vešly do rámu postele. Seriózní prodejce vás tímto ale nebude zatěžovat a rovnou k roštu uvede doporučené rozměry postele.

Základní typy roštů

Dalším kritériem výběru je typ roštu. V nabídce většiny prodejců najdete tři základní typy.

  1. ​Laťové. Laťové rošty bývají vyrobené ze dřeva a jejich lamely jsou pevně usazené v rámu, tedy nepruží. Tyto rošty doporučujeme dětem nebo lidem do hmotnosti 60 kg. Jsou vhodné pro většinu pěnových matrací (s výjimkou latexových) a pružinové matrace.
  2. Lamelové. Lamelové rošty jsou nejprodávanějším typem roštů, na rozdíl od laťových mají pružné lamely, které se přizpůsobují matraci. Jsou vhodné pro všechny typy pěnových matrací, u pružinových matrací si ověřte u výrobce, zda zvládnou pružný podklad.
  3. Talířkové. Talířkové rošty vůbec nemají lamely, ale segmenty, které se při zatížení stlačí směrem dolů. Díky tomu velmi dobře snášejí bodový tlak a jsou v tomto směru odolnější než laťové nebo lamelové rošty.

  

Vzhledem k tomu, že většinu roštů na trhu tvoří lamelové, budeme se dále v textu věnovat výhradně jim.

Laťový rošt, který má pevné (nepružné) lamely, je vhodný spíše pro děti.

Laťový rošt, který má pevné (nepružné) lamely, je vhodný spíše pro děti.

 

Počet a šířka lamel

Počet a šířka lamel je základním kvalitativním kritériem postelového roštu. Obecně platí, že čím více a širších lamel, tím kvalitnější rošt. Vaše váha se totiž rozloží na vyšší počet lamel a ty vydrží déle.

Nejlevnější rošty mívají 12–13 lamel, rošty střední třídy 26–28 lamel a nekvalitnější obvykle 42 lamel. Neplatí to vždy, ale jako orientační kritérium tyto hodnoty postačí. V každém případě si pohlídejte, aby mezery mezi lamelami byly maximálně 4 cm. V opačném případě se vám mezi lamely bude dostávat matrace a velmi rychle se zničí.

Počet podpěrných příček

Podpěrné příčky – tzv. svlaky – jsou kovové nebo dřevěné spoje, které spojují protější rámy roštu. Mají za úkol pevně držet tvar rámu, aby se nerozjížděl do stran. Také slouží jako podpěra pro lamely.

Svlaky na první pohled v roštu neuvidíte, jsou totiž umístěné zespodu pod lamelami. Běžné rošty mívají dva nebo tři svlaky – nejčastěji v oblasti nohou, v oblasti hlavy a uprostřed. Nejkvalitnější (avšak také nejdražší) rošty mají příček více, někdy dokonce až devět. 

Usazení lamel do rámu

Lamely jsou v rámu roštu usazené pomocí patek. V zásadě rozlišujeme dva typy patek:

  1. Pasivní patky si představte jako pouzdra ukotvená do vnitřní strany rámu roštu. V těchto pouzdech jsou pak vsazené lamely. Celá zátěž navíc padá na trny podpírající patky. Rám roštu se tím hodně namáhá.
  2. Aktivní patky jsou patky, které se při zatížení samy tvarují. Lamely jsou navíc předsazené, tedy nejsou uvězněné uvnitř rámu, ale přesahují bočnici roštu a shora na něm leží. Lamely se tak při zatížení neopírají o trny v roštu, ale o celý rám. S aktivními patkami je rošt pružnější a má i delší životnost.

 

Detailní pohled na předsazené lamely, které tolik nezatěžují rám roštu.

 

Detailní pohled na předsazené lamely, které tolik nezatěžují rám roštu.

Nastavení tuhosti lamel

Většina lamelových roštů má uprostřed zdvojené lamely a umožňuje nastavit tuhost. Doporučujeme, abyste plastové objímky – jezdce – vždy umístili na úplný okraj lamel, tedy na nejvyšší tuhost. Jakékoliv snižování tuhosti oslabuje spodní lamelu a zvyšuje riziko, že lamely pod vámi prasknou. 

Plastové objímky bohužel mají tendenci postupem času sjíždět doprostřed a snižovat tuhost roštu. Proto čas od času rošt zkontrolujte a přesuňte je zpět na kraj. Další možností je, že objímky na krajní pozici zajistíte – například před nimi uvážete uzel z krejčovské gumy. To stejné udělejte, pokud vám objímka praskne, protože guma zastane její funkci a udrží zdvojené lamely pohromadě.

Polohovací rošty zajistí větší pohodlí

Lamelové rošty seženete ve variantách

Nepolohovací rošt nemůžete zvedat, u manuálně polohovacích roštů si můžete zvednout hlavu nebo nohy. Těm z vás, kteří máte pohybové problémy, doporučujeme motorové rošty. S nimi pomocí dálkového ovládání jednoduše nastavíte rošt až do takové polohy, že v posteli de facto sedíte. Výklopné rošty jsou pak vhodné do postelí s úložným prostorem.

Nezapomeňte na kvalitní matraci

Můžete si koupit sebelepší rošt, ale vliv na jeho životnost i kvalitu vašeho spánku vždy bude mít matrace. Matrace s šířkou pod 10 cm na kvalitní rošty vůbec nekupujte, lepší matrace začínají na šířce 15 cm a více. Tématu výběru matrace se pověnujeme v některém z dalších článků.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0