Jak vyčistit gauč?

I ten nejopatrnější člověk se aspoň jednou v životě nevyhne situaci, ve které bude mít skvrnu na gauči. Stopy mastných rukou od chipsů, bláto z psích tlapek, rozlitá sklenice s vínem, kapky krve nebo přilepená žvýkačka. Na každou skvrnu platí něco jiného a my se dnes podíváme na to, jak vyčistit gauč vlastními silami.

Nejlepším pomocníkem v každé situaci je rozhodně vysavač na mokré vysávání. Ten čistí sedačku na mokro čisticím prostředkem a vodu hned zase vysává zpátky, takže sedačku zbytečně nepromočí. Pokud tuto možnost nemáte, nejlepší variantou na čištění je vždy speciální pěna přímo určená na čalouněný nábytek. 

Hadřík vždy používejte bílý

Přesto doporučujeme ji před prvním použitím vyzkoušet na malém a málo viditelném místě. I ta totiž může na určitých materiálech zanechat po použití skvrny. Pěnu pak naneseme na špinavé místo a podle návodu ji buď necháme jen působit, nebo začneme vtírat do skvrny. Po nějaké době ji co nejpečlivěji odsajeme suchým bílým hadříkem. Bílý hadřík je vhodný kvůli případně možnému zabarvení, které by při kontaktu s čisticím prostředkem mohlo nastat.

Rozlité víno ze sedačky odstraňte co nejrychleji

Rozlité víno na sedačce ještě nemusí být konec

 

Nečekejte, jednejte hned

Každou skvrnu je nejlepší vyčistit co nejdříve po jejím vzniku. Tak zabráníte tomu, aby se ještě více nevsákla do vláken a nezaschla. Extra důležité je to například u skvrn od krve. Ty nejlépe vyčistíte tak, že smícháte jednu sklenici vody s jednou lžičkou prostředku na nádobí nebo šamponu a budete skvrnu otírat čistým hadříkem. Hadřík složte nebo vyměňte pokaždé, když už nebude čistý a používejte zásadně studenou vodu. Po čištění sedačku dobře vysušte.

Jak odstranit žvýkačku?

Rodinám s dětmi jistě není cizí situace s přilepenou žvýkačkou na sedačce. Ani to není zdaleka neřešitelná situace. V tomto případě je důležité žvýkačku zmrazit. Jak to ale udělat, když sedačku do mrazáku nenacpete? 

Jednoduše. Postačí vám kostka ledu zabalená v sáčku, pytlík s mraženou zeleninou nebo namražené chladící vložky. Přiložte na žvýkačku, nechce ji zmrznout a pak ji opatrně seškrábněte příborovým nožem. Případnou skvrnu od barevné žvýkačky můžete dočistit na mokro, opět buď vodou se šamponem, nebo v lepším případě speciálním přípravkem na čalouněný nábytek.

 
Na čištění sedačky se vyplatí vysavač na mokré vysávání

Nejlépe pomůže vysavač na mokré vysávání

Na zapáchající gauč platí jedlá soda

Pokud máte pocit, že gauč něčím zapáchá, můžete zkusit následující tip. Celý gauč pořádně vysajte vysavačem. S vhodným nástavcem se dostanete i na hůř dostupná místa – mezi opěradlo, sedák a boční opěrky. Poté celý gauč zasypejte obyčejnou jedlou sodou, pořádně vmasírujte do gauče a s pomocí rozprašovače jemně pokropte vodou. Nechte působit minimálně hodinu, ale nejlépe až do té doby, než bude směs zcela suchá. Pak na řadu znovu přichází vysávání a máte hotovo.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0