Jak zařídit útulnou ložnici v podkroví?

Dávno jsou pryč doby, kdy podkroví sloužilo jen jako skladiště nepotřebných nebo sezónních věcí. Čím dál více domácností z podkroví dělá obytnou místnost, nejčastěji dětský pokoj nebo ložnici. Jakkoliv však podkrovní ložnice vytváří romantickou atmosféru, čekají vás v ní mnohá omezení. Například nízké stěny pod šikmou střechou, nedostatek úložného prostoru nebo menší podlahová plocha. Jak se s těmito negativy vypořádat a zařídit si v podkroví útulnou oázu klidu?

Rozvrhněte si prostor

Typický podkrovní prostor má dvě čelní (štítové) a dvě boční (zkosené) stěny. Na jedné čelní stěně bývají dveře do místnosti, k té protější, tedy do středu místnosti, umístěte postel. Získáte tím jistotu, že se vám z postele bude pohodlně vstávat, nebo že si zde můžete v klidu sednout a číst třeba knížku.

Někteří lidé si postel v podkroví umisťují přímo pod střešní okno, tedy k boční zkosené stěně. Důvody jsou zřejmé – při usínání pozorujete noční oblohu plnou hvězd nebo v zimě sledujete sněhové vločky padající na okno. Tato romantika má však svoje úskalí.

 

Pokud umisťujete postel přímo pod okno, mějte na paměti, že nad hlavou musíte mít aspoň 120 cm prostoru

Pokud umisťujete postel přímo pod okno, mějte na paměti, že nad hlavou musíte mít aspoň 120 cm prostoru​

 

Tím prvním je, že při prudkém dešti nebo krupobití se vám bude špatně usínat, protože bušení deště na okno pár centimetrů od obličeje jednoduše ruší. Také se může stát, že ráno zapomenete zavřít střešní okno – a pokud přes den zaprší, čeká vás vysoušení matrace a celé postele. Nic příjemného.

Jestliže i přesto chcete postel pod střešním oknem, změřte si, abyste nad ní měli alespoň 120 cm volného prostoru. V opačném případě hrozí, že prostor bude působit stísněně a vy se při každém druhém vstávání udeříte do hlavy. Nízký strop nad postelí navíc znemožňuje, abyste si v posteli pohodlně sedli.

Nejlepší pak samozřejmě je, pokud postel umístíte čelem ke štítové stěně a máte přitom výhled i ze střešních oken.

Vymalujte světlou barvou

Bez ohledu na to, jestli máte malé nebo velké podkroví – každá podkrovní místnost působí stísněným dojmem. Proto je důležité, abyste ji vymalovali světlou barvou, která prostor opticky zvětší. Klasikou je bílá, můžete zvolit i krémovou nebo pastelové odstíny.

Jestliže chcete za každou cenu alespoň jednu stěnu syté barvy, vymalujte vždy kolmou stěnu, ne tu zkosenou. I v takovém případě ale volte spíše světlejší a teplejší barvy, tmavým odstínům se raději vyhněte. Zbytečně by místnost opticky zmenšovaly.

 

Podkrovní ložnici vymalujte spíše světlými barvami, díky tomu bude prostor vzdušnější

Podkrovní ložnici vymalujte spíše světlými barvami, díky tomu bude prostor vzdušnější

Čím méně nábytku, tím lépe

Největší bolístkou podkrovních ložnicí je úložný prostor, protože na velké a vysoké skříně tu není místo. Zejména v případě, kdy k vysoké štítové stěně umístíte postel, můžete skříně instalovat pouze pod šikminy ke zkoseným bočním stěnám. A tam bývá prostoru pomálu.

Pokud navíc všechny boční stěny zaskládáte skříněmi, nebude to vypadat dobře. Raději si proto u truhláře objednejte jenom jednu nebo dvě skříně či komody na míru, které pod šikminu přesně zapadnou. Další úložný prostor vyčarujte pomocí poličky vysoko nad postelí, pořiďte si postel s úložným prostorem nebo alespoň postel, pod kterou můžete schovat úložné boxy.

Nedostatek úložného prostoru v podkroví vás navíc může dovést k tomu, že některé nepotřebné věci vyházíte. Sami pak zjistíte, že život s méně věcmi je osvobozující.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0