Jaké jsou výhody a nevýhody čalouněných postelí?

Jelikož čalouněné postele získávají stále více na oblibě, zaměříme se dnes na jejich výhody a nevýhody. Vyplatí se celočalouněná postel nebo varianta s oddělitelnou matrací? A jak je to s úložným prostorem? 

Základ čalouněných postelí tvoří rám vytvořený převážně z dřevotřískových laminovaných desek či překližky, u dražších postelí může být rám z masivního dřeva. Nejčastěji je potažený látkou, případně kůží či eko kůží.

Čalouněné postele se vyrábí v mnohých variantách, celočalouněné, jejich součástí je matrace, částečně čalouněné, ze kterých můžete matraci v případě potřeby vyndat a postele boxspring, které patří mezi nejluxusnější postele.

Celoučalouněné postele lákají na příjemnou cenu

Celočalouněná postel se prodává jako celek, včetně matrace a roštu, proto zpravidla vychází levněji. Při této variantě postele odborníci radí zaměřit se zejména na kvalitu matrace. Ta totiž nejde samostatně vyměnit za jinou a je tak nutné koupit celou novou postel, případně je třeba využít služeb specializovaného čalouníka.

I dnes však na trhu naleznete velké množství kvalitních celočalouněných postelí, jen je nutné si dostatečně vyzkoušet matraci. Celočalouněná postel navíc většinou nabízí úložné prostory odklopením matrace, není třeba již dokupovat žádné úložné boxy pod postel.

Součástí ceočalouněné postele Zofie jsou matrace

Součástí celočalouněné postele Zofie jsou matrace, pod kterými se ukrývá úložný prostor

Výhody a nevýhody čalouněných postelí s výměnnou matrací

S čalouněnou postelí se samostatnou matrací získáte možnost variability ve výběru matrace, matraci můžete samostatně vyvětrat, či vyměnit za jinou, zpravidla však ztratíte úložný prostor. Úložný prostor není využíván jen na ukládání věcí, ale dle odborníků zamezuje také vzniku roztočů a jiných alergenů v posteli. Není tomu tak ale vždy, některé postele umožňují i měnitelné matrace vyklopit a úložného prostoru využít.  Nevýhodou tohoto typu postelí je, že bývají dražší, jelikož je třeba k nim dokoupit matraci zvlášť.

U postele Colorado můžete vyměnit matrace, nebo postel rozdělit na dvě oddělená lůžka

U postele Colorado můžete vyměnit matrace, nebo postel rozdělit na dvě oddělená lůžka

Nejluxusnější varianta? Postele typu boxspring

Postele typu boxspring, známé také jako kontinentální postele jsou velmi oblíbené zejména u našich západních sousedů, setkáme se s nimi i v hotelích. Jsou totiž nejen prudce elegantní, ale postarají se také o zdravý a kvalitní spánek. Skládají se z pružinového boxu, matrace s pružinovým jádrem a vrchní matrace, což znamená, že lépe reagují na pohyb těla. Většinou jsou vyšší a proto vyhovují i osobám, které se hůře pohybují. Úložný prostor často nemají.

Postel Boxspring Hariet je zárukou pohodlí a luxusu. Chybí jí ale úložný prostor.

Postel Boxspring Hariet je zárukou pohodlí a luxusu. Chybí jí ale úložný prostor.

 

Čalouněné postele vytváří útulnou atmosféru

Čalouněné postele přináší do interiéru příjemnou atmosféru a pocit harmonie, jelikož použité potahové materiály jsou příjemné na dotek a oproti kovovým konstrukcím nepůsobí chladně. Navíc se lépe přizpůsobí vašim představám, protože je lze zakoupit v množství designů a barev.

 

Radíme vybírat modely s vysokým čelem, které tento druh postelí často nabízí. Umožňuje pohodlné čtení knih či práci na notebooku přímo z postele. Zvýšená konstrukce postele bude vyhovovat také seniorům, kteří uvítají snadnější vstávání z postele.

 

Odolnější a stabilnější varianta

 

Díky své konstrukci jsou postele o něco těžší než jiné postele, což přináší větší stabilitu a odolnost postele. Čalounění zpravidla zakrývá celý rám postele a postel tak nemá žádné ostré rohy či hrany, což je přínosné zejména pro rodiče s dětmi.

 

Na druhou stranu je údržba těchto postelí značně složitější, jelikož je nestačí pouze otřít vlhkým hadříkem. Děti si tak sice neublíží, ale mohou postel zašpinit. Nicméně není nic, co by se nedalo vyčistit, a proto doporučujeme na látkové čalounění k odstranění skvrn použít hadřík navlhčený mýdlovou vodou či specializované prostředky a kožené čalounění minimálně dvakrát ročně impregnovat.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0