Kuchyně v černé barvě? Mnozí se jí bojí, ale vypadá luxusně

Černá barva. Symbol elegance a luxusu. Ve velkém si kupujeme černá auta, černé smartphony i černé oblečení. Když však někomu řeknete, že si chcete pořídit černou kuchyni, zůstane stát jako opařený. Ano – s černou se musí umět pracovat a rozhodně není vhodná pro každou kuchyni. Při dodržení několika základních pravidel s ní ale dokážete věci, které vám žádná jiná barva nenabídne.

Kombinace černé a dubového dekoru vypadá velmi elegantně. Kuchyně Brick

Kombinace černé a dubového dekoru vypadá velmi elegantně. Kuchyně Brick

Chce to hodně světla

Hned na začátek je nutné říct, že černá barva není vhodná do malých kuchyní. Jestliže máte kuchyni oddělenou od obývacího pokoje a krčí se v malém koutku na pár metrech čtverečních, raději se této barvě vyhněte. Nebo si v černé pořiďte jen některé doplňky či spotřebiče – například rychlovarnou konvici.

Černá barva se nejlépe vyjímá ve větších kuchyních, případně v kuchyních spojených s obývacím pokojem. V takovém případě naplno vyniká její elegance, přičemž vůbec nevadí, že opticky zmenšuje prostor.

Důležité každopádně je, abyste černou kuchyni dobře osvětlili. Přirozené světlo zvenčí zdaleka nestačí, přidejte bodové osvětlení po celé šíři pracovní desky a nepoddimenzujte ani centrální osvětlení kuchyně. Černým kuchyním nejvíce svědčí bílé světlo, takže podle toho vybírejte žárovky.

Kombinujte černou s kontrastními barvami

To, že se rozhodnete pro černou kuchyni, ještě neznamená, že bude černé úplně všechno. Právě naopak – elegance černé barvy nejlépe vynikne, pokud ji vhodně zkombinujete s jinými barvami. Nejlépe těmi hodně kontrastními.

Fantasticky vypadají například černé skříňky v kombinaci s bílou pracovní deskou a obklady, případně naopak – bílé skříňky a obklady v kombinaci s černou pracovní deskou a dřezem.

Jestliže vám základní kombinace černé a bílé nevyhovuje, k černé barvě skvěle sedne také červená nebo světle šedá. Velmi dobře černá funguje rovněž v kombinaci s přírodními dekory jako jsou dřevo, žula nebo mramor. Ty využijte například na pracovní desku nebo k obložení stěn.

 V černé barvě nemusí být vše, zvolte například jen černé obklady. Na obrázku kuchyně Rio.

 V černé barvě nemusí být vše, zvolte například jen černé obklady. Na obrázku kuchyně Rio.

Lesklý povrch je luxusnější, matný praktičtější

Důležitou roli hraje v černých kuchyních také materiál kování či úchytů. Pokud zvolíte černé skříňky, přikupte k nim mosazné nebo zlaté doplňky. V této kombinaci vypadají nejlépe.

Častou stížností hospodyněk bývá, že černé kuchyně jsou náročné na údržbu. S tím lze částečně souhlasit, nicméně to stejné platí také pro bílé a obecně světlé kuchyně. Pokud nepatříte mezi ty, kteří se v úklidu vyloženě vyžívají, volte raději matný povrch materiálu. Na druhou stranu, na lesklém je sice vidět každá šmouha, ale působí luxusněji.


O tom, že obliba černých kuchyní mezi zákazníky stoupá, svědčí také výsledky z našeho e-shopu. Například kuchyně Brick – luxusní sestavy v kombinaci černé a dřeva – patří mezi naše nejprodávanější kuchyně vůbec. Pokud jste si v hlavě pohrávali s myšlenkou černé kuchyně, ale zatím jste nenašli odvahu ji zrealizovat, právě nastal nejvyšší čas to změnit.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0