Látkové čalouněné postele

Prospíme zhruba třetinu našeho života. V posteli trávíme tolik času, že bychom si měli dát opravdu záležet při jejím výběru. Zaměřit se na pohodlnou matraci, pevný rám a celkový vzhled postele ale není všechno. Velmi důležitou roli totiž hraje i čalounění – na trhu dnes najdete nepřeberné množství druhů látek i barev, vyznat se v nich však nemusí být jednoduchým úkolem. Dáme vám pár tipů na výběr toho správného čalounění.

Jaké látky se používají k čalounění

Látky, kterými se postele čalouní, lze dělit na přírodní a umělé. Mezi přírodní tkaniny patří například bavlna, vlna a hedvábí, mezi ty umělé zase polyester, akryl, nylon nebo viskóza. Výhodou přírodních látek je jejich struktura, která je měkká a příjemná na dotek. Pro přírodní látky je ale specifická jejich schopnost pohlcovat vlhkost a nečistoty, kvůli čemuž se v nich více drží prach a bakterie, takže jsou náročnější, co se údržby týče. Umělé látky mnohem rychleji usychají, zřídkakdy žmolkují a mají velmi vysokou odolnost vůči světlu.

Co je test Martindale?

Na technické kartě látky najdete informace o tzv. testu Martindale. Je to zkouška, při níž se zjišťuje odolnost dané látky vůči oděru. Čím vyšší číslo na látce najdete, tím delší životnost od ní můžete očekávat. Běžně se tato hodnota pohybuje mezi 30 a 45 tisíci cyklů, ty nejodolnější látky vykazují i hodnoty vyšší než 100 tisíc.

Odolnost vůči světlu

Jistě chcete, aby vaše postel vydržela co nejdéle se stejně sytými barvami, jako když jste ji kupovali. Přestože se dnes už látky vyrábějí s co nejvyšší odolností vůči světlu, žádná z nich ho nesnese dlouhodobě a všechny postupem času blednou – některé více a některé méně. Postel, pokud možno, postavte mimo dosah přímého záření, čímž prodloužíte stálost jejích barev.

Čištění čalounění

Nehody se stávají, a obzvlášť pokud máte domácí mazlíčky nebo menší děti, může se čalounění rychle znečistit. Naštěstí na toto mnoho výrobců myslí a nabízí postel s čalouněním, které je hydrofobní, tedy odolné vůči rozlitým tekutinám ─ nevsákne je a zpravidla se i mnohem jednodušeji čistí. Tuto vlastnost najdete nejčastěji u žakárových látek a žinylky, nebo u látek, které jsou označeny jako „Aquaclean“ nebo „Easy Clean“.

Vlastnosti jednotlivých látek

Pro milovníky klasické elegance v ložnici doporučujeme postele čalouněné žakárem. Ten je velmi odolný a vyniká dlouhou životností. Oceníte jistě i jeho prodyšnost, což je důležité zejména pro alergiky a osoby citlivější na přítomnost prachu a roztočů. Velmi hebké a měkké je i čalounění ze sametu či plyše. Na dotek je velmi příjemná také žinylka, která má velmi specifický a zajímavý design s odstávajícím vlasem, přesto však nepouští vlákna. Žinylka vyniká také vysokou odolností a cenovou dostupností.

Čalouněná postel Mirror

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0