Ložnice pro jednoho

V posledních letech už není nic neobvyklého na tom, že mladí lidé žijí delší dobu sami. Trend singles se ale zdaleka netýká jen mladých – s jednočlennými domácnostmi se často setkáváme i u lidí středního věku a seniorů. Podívejte se, jak pro jednu osobu vybavit ložnici.

Ložnice je částí bytu určenou pro odpočinek, klid a relaxaci a proto se v ní musíme cítit dobře – zvláště, když bydlíme sami. Postel je středobodem celé ložnice, proto je nutné jí věnovat co nejvíce pozornosti. Nejjednodušší variantou je standardní jednolůžko s dostatečně pohodlnou matrací na spaní.

Jeden a půl lůžka pro celodenní relax

Pokud si ale v posteli rádi čtete a relaxujete i přes den, pak oceníte postel větší – třeba větší lůžko 140x200 nebo 160x200. Jestliže máte spíše malou ložnici, vybírejte postele s úložným prostorem, jejichž součástí jsou šuplíky, případně prostor pod vyklápěcími rošty.

Čalouněná postel George o rozměru 140x200 je skvělá na spánek i relax během dne

Čalouněná postel George o rozměru 140x200 je skvělá na spánek i relax během dne

Variant je ale více – můžete si pořídit vyvýšenou postel, pod kterou si zabudujete celou šatnu, případně celou ložnicovou sestavu. Ta se skládá z postele a skříňové stěny ve stejném dekoru, případně i nočních stolků. Nemusíte nic složitě vymýšlet a kombinovat – ložnici si koupíte již hotovou.

Ložnicovému kompletu Tampere nic nechybí. Postel, skříň a noční stolky jsou ve stejném designu

Ložnicovému kompletu Tampere nic nechybí. Postel, skříň a noční stolky jsou ve stejném designu

Ložnice spojená s pracovnou a obývákem

Pokud váš byt nenabízí dostatek prostoru pro samostatnou ložnici, není třeba se požadavku na soukromý a nerušený prostor vzdát. Roli celé ložnice nahradí vhodně zvolená postel a několik doplňků. Pořiďte se pohodlné jednolůžko standardních rozměrů a dbejte na to, aby matrace byla pohodlná. Využijete také postel s úložným prostorem.

Vždy se snažte oddělit pracovní prostor od spacího. Z postele byste si neměli koukat do obrazovky počítače – pracovní stůl se tedy pokuste umístit do rohu, kam v noci neuvidíte. Pokud máte možnost, klidně pokoj rafinovaně rozdělte skříní, komodou nebo jiným nábytkem.

Alternativou je rozkládací pohovka, sedačka či válenda

Pokud na postel prostor nemáte a budete si pořizovat sedačku na každodenní spaní, volte takovou, jejíž součástí je matrace – vaše záda vám za to poděkují. Další variantou je válenda, která mimo spaní poslouží i na sezení. Její výhodou je velký úložný prostor.

Pokud budete spát na rozkládací sedačce, dbejte na to, aby měla pořádnou matraci.

Pokud budete spát na rozkládací sedačce, dbejte na to, aby měla pořádnou matraci.

Jaké jsou další možnosti?

Pokud se potýkáte s nedostatkem místa, ale rozkládací sedačky nejsou váš styl, můžete si nechat vyrobit konstrukci a postel umístit nahoru pod strop. Takové řešení se hodí do bytů s vysokým stropem. Vymezí klidnou a intimní spací zónu a ještě navíc zbude místo na psací stůl nebo gauč. Hlavně v menších místnostech je třeba pracovat s prostorem tak, aby pokoj působil klidně, útulně, ale zároveň upraveně a vzdušně. S tím pomohou světlé barvy, dostatečný úložný prostor na přebytečné věci, sladěné povlečení a doplňky. Pokoj odlehčí také zrcadlo nebo lehké záclony či závěsy.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0