GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Na co se dívat při výběru obývací stěny?

Zatímco v devadesátých letech obývacím pokojům vévodily masivní obývací stěny až ke stropu, dnes většina domácností volí spíše minimalistický nábytek, který obývák provzdušní, prosvětlí a opticky zvětší. Při výběru nové obývákové stěny však musíte řešit také další věci – mimo jiné barvu, materiál nebo umístění. Čtěte, čemu se vyvarovat a na co si při výběru obývací stěny dávat pozor.

Obývací stěny vs. obývací programy

V nabídce většiny prodejců nábytku do obýváku si dnes můžete vybrat:

  • již hotovou a navrženou sestavu, tzv. obývací stěnu,
  • nebo obývací program (obývací sestavu), kde si naklikáte, které skříně, komody nebo vitríny chcete.

Hotové obývací stěny doporučujeme všem, kteří nepotřebují obývák na míru a jednoduše si vyberou ze standardní nabídky. Nemusíte poté nic řešit, stěnu poskládáte přesně podle návodu a bude vypadat stejně jako na obrázku.

Jestliže ale bydlíte v malém a nestandardně řešeném bytě, v podkroví nebo se vám z klasických obývacích stěn žádná nezamlouvá, zvolte obývací program a naklikejte si stěnu podle sebe. Zabere vám to více času, čeká vás dost měření a počítání, ale výsledek pak bude stát za to.

Netlačte stěnu až ke krajům

Při plánování nové obývací stěny musíte zvolit, ke které zdi ji umístíte. Limitujícím faktorem je přitom okno, protože stěnu byste neměli dávat ke zdi s oknem – a ideálně ani k té protější. Při koukání na televizi by vás z venkovního světla bolely oči, při umístění obývací stěny naproti oknu se zase světlo nepříjemně odráží na obrazovce televize. Můžete to samozřejmě vyřešit tím, že zatáhnete žaluzie, ale do moderních obýváků patří i přirozené světlo zvenčí.

Až vyberete zeď, změřte si její délku a pořiďte takovou obývací stěnu, která vám na obou stranách nechá přibližně metr prostoru. Podobně si hlídejte i výšku, stěna by neměla sahat až ke stropu. Stěny kompletně zastavěné nábytkem se dnes nenosí, to raději přehodnoťte, co všechno v obýváku musíte mít. Oblečení patří do šatní skříně v ložnici, staré porcelánové nádobí přesuňte do kuchyně. Nebo se ho úplně zbavte.

 

Ideální obývací stěna nesahá až ke krajům místnosti, ale stojí volně v prostoru. Na obrázku obývací stěna New Atlantis.

Ideální obývací stěna nesahá až ke krajům místnosti, ale stojí volně v prostoru. Na obrázku obývací stěna New Atlantis.

Barva a design? Volte kontrast s podlahou

Při výběru barvy platí osvědčené pravidlo – světlý nábytek váš obývák opticky zvětší a provzdušní, tmavý nábytek udělá přesný opak. Tmavé obývací stěny si tak můžete dovolit jen v případě, že máte opravdu velký obývací pokoj.

Jinak volte kontrastní barvu s podlahou. Do obýváků s tmavou podlahou sednou spíše světlé obývací stěny, ke světlým podlahám vypadá lépe tmavší nábytek. Samozřejmě je důležité, abyste design stěny přizpůsobili také sedačce, konferenčnímu stolku nebo kuchyňské lince, pokud máte obývák spojený s kuchyní.

Nazapomínejte ani na detaily. Jestliže například máte v kuchyni i obýváku nábytek s oblými hranami, pořiďte si ve stejném provedení také obývací stěnu. 

Z materiálů je oblíbená dýha

Obývací stěnu pořídíte nejčastěji z masivu, dýhy nebo dřevotřísky. Každý materiál má své výhody i nevýhody:

  • Masiv. Stěna ze dřeva je nejluxusnější a nejodolnější, nicméně také nejdražší, těžká a musíte o ni pečovat. Dřevo totiž neustále pracuje.
  • Dýha. Kompromis mezi dřevem a dřevotřískou. U dýhovaného nábytku výrobce na dřevotřískovou desku nalepí tenký plátek dřeva (dýhu). Nábytek vypadá stejně jako dřevěný, ale je levnější, lehčí a již nepracuje. Nicméně o něj také musíte pečovat.
  • Dřevotříska. Je nejlevnějším a nejlehčím materiálem. Obvykle se setkáte s laminovanými (LTD) nebo dřevovláknitými (MDF) deskami. O takový materiál se nemusíte starat, ale při poškození obvykle nejde opravit.

Ke světlé podlaze nejlépe sedne tmavá stěna. Na obrázku obývací stěna Reno.
Ke světlé podlaze nejlépe sedne tmavá stěna. Na obrázku obývací stěna Reno.
 

Pozor na prostor pro televizi

Srdcem každé obývací stěny je televize. Proto si před výběrem nové stěny několikrát přeměřte, zda se vaše televize do stěny vejde. A možná se zamyslete také nad tím, zda je vůbec vhodné, aby byl prostor ve stěně pro televizi omezený – co když se v budoucnu rozhodnete pro větší úhlopříčku?

Dnes už není nutné, abyste televizi umisťovali na televizní stolek. Klidně si televizi namontujte na zeď a okolo poskládejte skříně. A když se někdy v budoucnu rozhodnete pro větší úhlopříčku, skříňky jenom posunete nebo přeskládáte.