Obývák ve stylu Shabby Chic. Romantika, která vás bude bavit

Ošuntělý, ale přesto elegantní. Obývací pokoj zařízený ve stylu Shabby Chic na vás dýchne luxusem i nostalgií zároveň. Jeho poznávacími znaky jsou historický nábytek s lehkou patinou, květinové motivy nebo dobové dekorace. Zařídit Shabby Chic obývák přitom není vůbec složité – často stačí jediný kus nábytku, drobná dekorace a malá reorganizace prostoru.

Interiér ve stylu Shabby Chic nápadně připomíná vintage – někteří bytoví designéři je dokonce považují za totéž. Styl vzniknul v 80. letech na anglickém venkově a postupně se rozšířil do celého světa. V tomto článku prozradíme, jak ho jednoduše dostanete i do svého obýváku.

Dominantou jsou skříňové solitéry

K zařízení Shabby obývacího pokoje nemusíte vyhazovat všechen nábytek a vyrážet na drahé nákupy. Právě naopak – v tomto případě více než kdy jindy platí, že méně je více.

Stačí jeden rustikální kousek, například staré křeslo po babičce, ošuntělý konferenční stolek nebo designová komoda. Tento kousek umístěte do prostoru jako solitér, aby přitahoval pozornost. Pokud váš nábytek nevypadá dostatečně ošuntěle, vezměte si barvu na dřevo, brusný papír a patinu uměle vytvořte.

O dokreslení atmosféry už se potom postarají doplňky, třeba starý psací stroj nebo přehozy s květinovým vzorem. O tom ale až později.

Stačí jeden doplněk - designový stoleček nebo pohovka.

Stačí jeden doplněk - designový stoleček nebo pohovka.

Barvy spíše světlejší

Ačkoliv Shabby Chic vysloveně nezakazuje tmavé barvy, obývák v tomto stylu vypadá lépe ve světlých tónech. Typickými Shabby barvami jsou tyrkysová, fialová a žlutá, dále také růžová nebo modrá. Vždy v pastelových odstínech.

Svůj obývák vymalujte nejlépe bílou, béžovou, světle šedou nebo smetanovou barvou, abyste zachovali světlý a čistý dojem místnosti. Ostatní doplňky a nábytek pak volte v paletě typických Shabby barev. Nebuďte však úplně striktní, například televize samozřejmě může být černá. Vytvoříte tím zajímavý kontrast.

Ve vedlejší roli polštáře a květiny

Při vybavování Shabby obýváku to příliš nepřehánějte s doplňky, základem tohoto stylu je čistý a vzdušný design. Rozhodně však nezapomeňte na historickou stojací lampu či svícen a sušené květiny. Rustikální vzhled obýváku dále podpoříte také dobovými dekoracemi, například starým mlýnkem na kávu, přehrávačem gramofonových desek nebo už zmíněným psacím strojem.

Rustikální vzhled obýváku dále podpoříte také dobovými dekoracemi
Rustikální vzhled obýváku dále podpoříte také dobovými dekoracemi
 

Nezapomínejte ani na pohodlí, v obýváku Shabby Chic nesmí chybět velká sedačka a spousta polštářů. Abyste podtrhli rustikální styl, pořiďte si například květinový přehoz přes sedačku a křesla nebo polštáře s květinovými vzory.

Jakmile budete hotoví, zavrtejte se do křesla, zapalte svíčku, vezměte do ruky knížku a užívejte té pohody, kterou jste si právě ve svém obýváku vytvořili.

Důležitá je samozřejmě velká sedačka a spousta polštářů

Důležitá je samozřejmě velká sedačka a spousta polštářů

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0