Renovace kuchyně? Jde to i levně, rychle a bez bourání

Jestliže vaše kuchyňská linka dosluhuje nebo se vám jednoduše přestala líbit, nemusíte hned plánovat rozsáhlou rekonstrukci. Častokrát stačí, když jenom vyměníte pracovní desku, pořídíte nové úchytky nebo oblepíte skříňky fólií. Přečtěte si, jak rychle, jednoduše a levně zrenovujete kuchyni tak, aby vypadala jako nová.

Vyměňte pracovní desku

Nová pracovní deska vás vyjde maximálně na pár tisíc korun, ale vaši kuchyni promění k nepoznání. Zvlášť v případě, že vyměníte například laminátovou desku za dřevěnou, nebo do jinak světlé kuchyně pořídíte černou desku.

Společně s pracovní deskou klidně vyměňte i dřez a vodovodní baterii. Sice si připlatíte, ale kuchyně o to víc prokoukne, navíc jednoduše sladíte pracovní desku s dřezem i baterií. Když pak ještě celou místnost vymalujete, bude výsledný efekt dokonalý.

Dejte nové úchytky a oblepte skříňky

Jestliže pracovní deska vypadá ještě dobře, věnujte pozornost spíše skříňkám. Nejprve utáhněte panty a vyrovnejte dvířka, následně kupte nové úchytky a vyměňte je. I tato kosmetická změna dokáže zázraky.

Renovaci si nejspíš zaslouží také povrch skříněk. Buďto je přetřete barvou, nebo ještě lépe oblepte samolepící fólií. Zabere to pár minut, stojí pár stovek, ale vaše skříňky budou zase jako nové. Zejména v kombinaci s novými úchytkami.

Pokud už jsou dvířka skříněk hodně poničená, kupte nová. Tato renovace sice stojí nejvíce peněz, ale pořád je to o dost levnější, než kdybyste měnili celou linku. Výrobci obvykle nabízejí dvířka v typizovaných velikostech, takže stačí přeměřit ty vaše a vybrat si z nabídnutých možností.

Pořiďte si nový obklad nebo osvětlení

Velký vliv na vzhled kuchyně má také zeď mezi pracovní deskou a horními skříňkami. Náročnější z vás si pořiďte nové obklady, levnější variantou jsou například samolepící PVC tapety. Ty seženete v mnoha barvách i vzorech, oblíbené jsou třeba imitace přírodního kamene.

Zlobí vás, že v kuchyni špatně vidíte na práci? Pak potřebujete nové osvětlení. Kupte si podlinkové svítidlo v takové délce, aby osvítilo celou pracovní desku. Z žárovek volte ty s teplotou světla 5 000–6 000 kelvinů, které vydávají bílé světlo a do kuchyní se hodí více, protože povzbuzují k práci.


Na druhou stranu – nesnažte se na sílu oživovat to, co už je dávno mrtvé. Pokud vaše linka skutečně dosloužila a dvířka vám při otvírání zůstávají v ruce, kupte si raději novou kuchyňskou linku. Nemusíte za ni utrácet celou výplatu, ty nejlevnější začínají hluboko pod hranicí 10 000 Kč.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0