Spaní jako na zámku. Vyzkoušejte kovovou postel, ozdobné čelo či nebesa

Když jde člověk na prohlídku zámku a zastaví se v ložnici, nemůže si nevšimnout, jak vypadala tehdejší lůžka. Na dnešní poměry jsou sice krátká, ale i po stovkách let stále působí vznešeně a majestátně. Pokud byste chtěli něčeho podobného docílit také u sebe doma, máte několik možností.

Klasikou jsou postele z kovu

Jakkoliv dnešní výrobci dělají postele nejčastěji z masivu nebo dřevotřísky, v nabídce obchodů stále narazíte také na postele celokovové – a to včetně čela. Jestliže zvolíte velkou postel s kovovým zdobným čelem a přikoupíte k tomu stylově podobné komody nebo židle, je o „zámecký design“ vaší ložnice postaráno.

Na druhou stranu kovové postele bývají chladné, což mnoho lidí odrazuje. Zejména v menších ložnicích navíc působí zbytečně robustně a opticky zmenšují prostor. V takovém případech je lepší zvolit postel čalouněnou.

 

Kovové zdobené čelo a vintage doplňky jsou základem zámeckého designu

Kovové zdobené čelo a vintage doplňky jsou základem zámeckého designu​

 

Poslouží i čalouněné postele s ozdobným čelem

Čalouněné postele jsou na dotek mnohem příjemnější a hřejivější než ty kovové. Většina z nich sice na první pohled příliš zámecky nevypadá, ale nenechte se zmýlit – klíč je ve správném výběru čela. Pokud zvolíte postel s ozdobným nebo prošívaným čelem, dostanete do ložnice zámeckou atmosféru také.

Důležité je, abyste společně s ozdobným čelem koupili také dostatečně vysokou postel – nejlépe o výšce asi 60–70 centimetrů. Vyšší postel působí majestátně, dokresluje královskou atmosféru a taky je praktická – snáze se z ní ráno vstává. I proto jsou v poslední době čím dál oblíbenější boxspring postele, které na sobě mají několik matrací a bývají tak vyšší než klasické postele. Také boxspring postele navíc seženete ve variantě s prošívaným nebo ozdobným čelem.

 

Boxspringová postel s ozdobným čelem promění vaši ložnici v královskou komnatu. Postel Chelsea

Boxspringová postel s ozdobným čelem promění vaši ložnici v královskou komnatu. Postel Chelsea

Princezny ocení postel s nebesy

Vaší další možností je postel s nebesy. Takové postele možná znáte ze zahraničí, v teplejších nebo exotických zemích nebesa slouží jako moskytiéra. V Česku tuto funkci zase tolik neoceníte, maximálně na pár týdnů v létě, ale jednu věc nebesům upřít nelze – působí skutečně královsky a vytváří v ložnici příjemný pocit soukromí.

Na druhou stranu mají nebesa i objektivní nevýhody. Drží se na nich prach a pokud po pár dnech bez uklízení o látku zavadíte, všechen prach si vysypete na zem nebo na hlavu. Látku navíc musíte čas od času vyprat a postel pod nebesy (povlečení i matrace) hůře větrá.

Pokud už si tedy pořídíte nebesa, zavěste na něj jen lehkou a průsvitnou tkaninu. Docílíte tím smyslné atmosféry a usnadníte si práci. Někteří lidé pak mají nebesa úplně bez látky – tím sice odpadají starosti s uklízením, ale nebesa zase do jisté míry ztrácejí svou funkci. Konečné rozhodnutí je tak na vás.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0