Typy matrací: jaké existují a čím se liší?

Pružinové, pěnové a latexové matrace, líná pěna, studená pěna… Také v těchto pojmech plavete? Připravili jsme pro vás přehled materiálů, ze kterých se matrace vyrábí, abyste si mohli vybrat takovou, která přesně vyhovuje vašim požadavkům. 

Matrace pružinové i do vlhkého prostředí

Jádro pružinové matrace tvoří pružiny, které mohou být kombinované s polyuretanovou pěnou či vloženým jádrem z kokosové desky, díky čemuž unesou i vyšší váhové kategorie. Jsou prodyšné a vhodné i do vlhkého prostředí - můžete si je klidně vzít na chatu, protože nedrží vlhkost a jsou dobře provětrané. Díky tomu jsou odolnější vůči bakteriím, plísním a roztočům.

Matrace taštičkové se výborně přizpůsobí tělu

Tato pružinová matrace je vylepšená o váčky, které jednotlivé pružiny obalují. Váčky mají různou tuhost a velikost. Pro zamezení kontaktu s pružinami je matrace z obou stran opatřena krycí vrstvou. Zde můžete volit z množství materiálů: PUR pěny, HR pěny, latexu a dalších, možná je i vložená kokosová deska pro zvýšení tuhosti a odolnosti matrace. Velkou výhodou je výborná bodová elasticita, která zajišťuje průhyb pouze v místě tlaku, čímž se perfektně přizpůsobí tělu.

Matrace Ergomax s taštičkovými pružinami kopíruje tvar vašeho těla Matrace Ergomax s taštičkovými pružinami kopíruje tvar vašeho těla a postará se o pohodlný spánek
 

Matrace pěnové mají něco pro každého

Mezi pěnovými matracemi si vybere každý, neboť nabídka je obrovská. Mezi jejich největší výhody patří nízká hmotnost a nízké pořizovací náklady, jsou pružné a nenáročné na údržbu. Nejčastěji se setkáváme s kombinacemi jednotlivých materiálů v tzv. sendvičových matracích, které se skládají z několika vrstev, podobně jako sendvič. Díky tomu si můžete vybrat libovolnou tuhost matrace a dopřát svému tělu správnou oporu. 

Matrace z PUR pěny, hřejivá a lehká varianta 

Tato jednoduchá jednovrstvá matrace je známá také pod názvem molitan. Vyrábí se v různých hustotách, kde obecně platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita a odolnost. Nevýhodou, obzvláště pokud se v noci potíte, může být horší prodyšnost. Teplomilní naopak ocení hřejivost matrace. Vyniká také svou lehkostí. Často se vyrábí v kombinaci s dalšími materiály.

Matrace z paměťové pěny nevytváří protitlak na tělo

Paměťová pěna, známá také jako líná pěna, je technologicky vyspělý materiál, který optimalizuje svou tuhost dle přijímaného tepla. Je velmi pružná, čímž zajišťuje správné držení těla, přináší pocit nadlehčení a nevytváří zpětný tlak na tělo, čímž snižuje vznik otlaků. Jistě oceníte prodyšnost a s ní spojenou odolnost proti bakteriím, roztočům či plísním a výborné odvádění tepla. 

Paměťová pěna se užívá zejména v kombinaci s dalšími materiály většinou jako horní vrstva a rozhodující pak je tloušťka této vrstvy, s níž však roste i cena matrace.

Matrace Tampa z RE a Flexifoam pěny je oboustranná, jednu stranu má měkčí, jednu tužší

Matrace Tampa z RE a Flexifoam pěny je oboustranná, jednu stranu má měkčí, jednu tužší

Matrace ze studené pěny mají výbornou tvarovou stálost

HR pěna (z angl. High Resilience) je vyráběná tzv. studeným procesem, čímž je šetrná k životnímu prostředí. Má obdobné vlastnosti jako paměťová pěna, má však větší póry a s tím spojenou lepší prodyšnost a také tvarovou stálost. Výborně reguluje teplotu. Užívá se rovněž v sendvičových matracích, zejména v jádru.

Matrace gelové vám během spánku uvolní svalstvo

Jedná se o sendvičové matrace ze studené, paměťové či PUR pěny a jejich kombinaci, doplněné v ložné ploše o gelové segmenty se stálou tuhostí, které vytvářejí akupresurní body uvolňující svalstvo během spánku v posteli.

Latexové matrace, nejpřepychovější varianta

Latexové matrace patří mezi nejluxusnější a samozřejmě nejdražší matrace, které si do postele můžete dát. Matrace vynikají perfektní bodovou elasticitou, vysokou měkkostí s příjemným pocitem při ležení. Latex je hypoalergenní, zdravotně nezávadný, bez zápachu, vzdušný a rychle stydne, tudíž se nepřehřívá a to ani v létě. Má výborné ortopedické vlastnosti. Pokud oceníte tužší postel, je vhodné matraci doplnit kokosovým vláknem či studenou pěnou s velkou objemovou hmotností.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0