Vybíráme postel: na co se zaměřit?

Kdo říká, že výběr nové postele není žádná věda, asi ještě nikdy žádnou postel nekupoval. Bytelný rám, pevný a nejlépe polohovatelný rošt, kvalitní matrace, pěkný vzhled. Požadavků je spoustu a proto se v nich snadno ztrácíme. Podívejte se, na co se při výběru zaměřit, ať se v parametrech neutopíte.

Který materiál vybrat?

Jedním z nejdůležitějších kritérií je materiál postele. Nejlevnější jsou postele z lamina, které však mají nižší životnost a hrozí, že se rozvržou. Hodí se proto spíše jako přechodná varianta, nebo na občasné přespání třeba na chatu. Lepší variantou jsou postele z masivu, které jsou ale bytelné a vydrží desetiletí. Tomu odpovídá také jejich vysoká cena.

V současné době nabývají na popularitě postele čalouněné, které se pyšní skvělým poměrem cena výkon. Jsou elegantní, bytelné a dodají interiéru útulnou atmosféru. Další variantou jsou postele z kovu, které jsou rovněž kvalitní a vydrží i třeba v prostředí, kde bojujete s vlhkostí. Mohou ale působit chladně.

Čelo, o které se opřete

Čelo postele není jen designový prvek – umožňuje vám, abyste se o něj opřeli, izolovali stěnu od postele a nefoukalo na vás, pokud máte postel třeba pod oknem.

Vyšší postel pro hůře pohyblivé

Že je standardním rozměrem lůžka 90x200 cm, dvojlůžka 160x200/180x200 asi každý ví. Často ale podceníme výšku postele, která je rovněž důležitá. Nejběžnější je výška kolem 50-65 cm, nicméně pro seniory a osoby s horší pohyblivostí se doporučuje postel vyšší. Výška je důležitá i z pohledu odvětrávání matrace, víření prachu a izolace chladu od podlahy. Vyšší zpravidla bývají postele typu Boxspring, kontinentální postele s viditelným topperem, které jsou zárukou pohodlí.

 

Polohovací rošt je příjemný

Postelový rošt se nejčastěji skládá z pružinových lamel, které jsou nejen oporou, ale zajistí i větrání. Na postel dlouhou 2 metry potřebujete nejméně 26 lamel. Pamatujte na to, že mezera mezi nimi nesmí být větší než 5 cm, jinak si zničíte matrace. Záleží však na materiálu matrace, latexová potřebuje lamel více, alespoň 42.

Nejen pro osoby se zdravotními obtížemi, ale i pro ty, kdo si v posteli rádi čtou nebo sledují TV, se vyplatí polohovatelný rošt – největší pohodu vám zajistí ten motorický, kdy stačí stisknout tlačítko na ovladači a určit si polohu. 

 

 

Matrace, která se přizpůsobí

Gelové, latexové, pěnové, taštičkové… Materiálů, ze kterých se vyrábí matrace, je celá řada. Vybírejte je vždy podle toho, do jaké postele přijdou, do jakého prostředí a kdo na nich bude spát. Popis výhod a nevýhod materiálů najdete zde. Sledujte také, jestli jsou matrace antibakteriální, jak se čistí a jestli mají pratelný potah. Matraci si vyzkoušejte, intuice vám často napoví nejlépe. 

 
 

 

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0