Vybíráte postel? Na tohle pozor!

Navzdory pořekadlu „kdo má židli, ten bydlí“ je nejdůležitějším kusem nábytku postel. Právě v ní totiž strávíme třetinu svého života. Jde o nábytek, u kterého nejvíc záleží na ergonomice a poloze těla. Rozhodujícím faktorem při výběru je kvalita, pevnost, vhodný rozměr, kvalitní matrace a samozřejmě design.

Postel se skládá z čela, rámu, roštu a matrace. Čelo je z celé postele nejvíce vidět a mnohdy bývá rozhodující v otázce vzhledu. Z hlediska kvalitního spánku je ale naopak důležité nejméně. Nenese sice váhu těla, ale zato nese pohledy všech, kdo do vaší ložnice zavítají. Vyrábí se v široké škále barev, materiálů a tvarů pelestí. Dejte však pozor - výška čela musí sedět s výškou matrace. Příliš vysoká matrace čelo jinak zakryje a je po parádě.

Dřevěný, čalouněný nebo kovový rám?

Rámy se vyrábí z různých materiálů, od dřeva až po kov. V nabídce často vidíme postele z dřevotřísky. Ty jsou lehké, levné a většinou v moderním provedení, ale mají menší nosnost, stabilitu a odolnost.  Větší odolnost a živnost mají postele z masivu, které jsou však většinou dražší. Další variantou jsou čalouněné postele, které jsou příjemné na dotek, pyšní se skvělým poměrem cena výkon a můžete si je pořídit v téměř jakémkoliv designu. Pro milovníky chladné elegance je trefou do černého stabilní, odolná, kovová postel. Délka postele by měla být o 25 cm více než výška osoby, která v ní bude spát, standardní délka je 200 cm, šířka 90 – 120 cm.

 

Čalouněná postel Zofie 160x200

Matrace a rošt k sobě musí pasovat

Pro zdravý spánek a dobrou podporu těla je klíčová matrace, pod kterou patří matracový rošt. Pokud vyberete špatný, hrozí riziko, že nesedne na postel. Dále existuje riziko, že na rám nesedne vybraná matrace, nebo že se, jako ve zlém snu, pod vahou matrace a spáče rošt úplně propadne vlivem prasklé lamely. Dobře vybraný rošt vaší postele ovšem tuto váhu nejen že s přehledem unese, ale ještě rovnoměrně rozloží, abyste ráno vstávali vyspaní do růžova.

Matrace může být z více materiálů

Když už máte celou postel vybranou přesně podle vašich představ, zbývá poslední krok. Tím je výběr vhodné matrace. Ta by měla velikostí odpovídat tomu, kdo na ní bude spát. Je tady ale více kritérií. Jedním z nich je materiál, jako třeba latexová, pružinová nebo pěnová matrace. Oblíbené jsou také matrace z líné pěny, které se přizpůsobí tělu. V postelích alergiků by pak měla být matrace zdravotní, hypoalergenní. Vhodný rošt postele potom pomáhá matraci větrat.

Každý člověk má své individuální potřeby a způsob spánku, a právě tomu by měl typ postele odpovídat. Pokud si v posteli rádi čtete nebo si chcete po dlouhém dni dát nohy nahoru, poohlédněte se po postelích s polohovatelným roštem. Při výběru by měl být ukazatelem především váš komfort a ohled na vaše zdraví.

 

Matrace ThermoGel Exclusive  - 90x200x27

 
 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0