Efektivní využití úložných prostor v kuchyni

Kuchyně je místem, ve kterém každý metr úložného prostoru přijde vhod. V tomto článku prozradíme, jak byste ideálně měli řešit úložné prostory, abyste do nich naskládali všechno svoje nádobí a zároveň k němu měli pohodlný přístup.

Zásuvky jsou přístupnější než police

Základem je, aby úložné prostory v kuchyni byly dobře přístupné. Klasická policová skříň sice na první pohled nabízí dostatek prostoru, avšak věci uložené vzadu ve skříni nejsou dobře přístupné a často ani viditelné. Když pak chcete vytáhnout velký hrnec, musíte kvůli němu vyskládat půlku skříně.

Namísto policových skříní, zejména do spodní části kuchyně, proto doporučujeme spíše zásuvky s plnovýsuvem. Ty vám nabídnou velmi pohodlný přístup i k nádobí, které jste uložili úplně do zadní části zásuvky. Vyšší zásuvky můžete ještě pro jistotu doplnit bočními relingovými tyčemi, aby se nestalo, že vám nádobí z boku zásuvky vypadne na zem.

Plnovýsuvná zásuvka umožňuje přístup ke každému kousku nádobí. Plnovýsuvná zásuvka umožňuje přístup ke každému kousku nádobí.

Pro uložení příborů a dalších drobných kuchyňských potřeb doporučujeme skryté zásuvky. Na první pohled vypadají stejně jako zásuvky s plnovýsuvem, rozdíl je v tom, že za jednou vyšší zásuvkou je ve skutečnosti ukryto více zásuvek nižších. Tento zajímavý designový prvek oceníte zejména u velkých kuchyní, případně tehdy, kdy máte kuchyni propojenou s obývákem a nechcete mít kuchyňskou linku zbytečně moc členitou.

Skrytá zásuvka. Zvenčí vypadá jako jedna, ve skutečnosti jsou dvě.

Skrytá zásuvka. Zvenčí vypadá jako jedna, ve skutečnosti jsou dvě.

U špajzů můžete využít i dveře

Dalším citlivým místem každé kuchyně je potravinová skříň, lidově špajz. Většina starších špajzů vypadá jako klasická policová skříň, která opět způsobuje, že věci uložené v zadní části nebo v rozích skříně jsou jen těžko přístupné.

Proto doporučujeme potravinovou skříň se systémem zásuvek nebo drátěným programem. Tento systém vás přirozeně povede k tomu, abyste ve skříni udržovali přehledný systém, a zároveň vám umožní pohodlný přístup do všech koutů skříně. Díky drátěnému programu navíc využijete i ty prostory, které jsou v policové skříni nevyužitelné – například dveře. Ve výsledku tak do špajzu uložíte ještě více věcí.

S využitím zásuvek a drátěných systémů nicméně myslete i na pojezdy, které mají omezenou nosnost. Jestliže chcete ze zásuvkového systému vytěžit maximum, zainvestujte do kvalitních pojezdů s posilovačem, po kterých zásuvky hladce kloužou, nabízí velmi pohodlnou manipulaci a zavírají se pomalu, měkce a bez nárazů.

 

Při chytrém řešení můžete nádobí ukládat i do rohů skříní.

Při chytrém řešení můžete nádobí ukládat i do rohů skříní.
 

Do horních skříněk stačí drátěný program 

Jak vyřešit uspořádání horních skříněk? Ty obvykle nejsou tak hluboké jako spodní, pro ně proto doporučujeme drátěné systémy a pořadače. Oblíbený je například drátový systém umístěný na dvířka, který vám rozdělí vnitřní prostor na dva velké odkládací bloky.

Při výběru drátěného programu byste měli znát velikost horních skříněk. Ty se dle výšky obvykle dělí na:

  • Nízké - 30 cm
  • Standard - 60 cm
  • Vyšší - 70 cm
  • Extra vysoké - 90 nebo 100 cm

Drátěný program vhodný pro horní skříňky kuchyní.
Drátěný program vhodný pro horní skříňky kuchyní.

Jak se měří velikost úložného prostoru? 

Při výběru kuchyňských skříněk nebo zásuvek se na e-shopech často setkáte s termíny jako optimální nebo velký úložný prostor. Platí přitom, že

Úložný prostor kuchyní se udává v litrech na metr délky. Extra velký úložný prostor na e-shopu jena-nabytek.cz značíme písmeny XL.

Klasickým kuchyňským linkám plným policových skříněk dávno odzvonilo. Při výběru linky myslete na to, abyste dokázali nabídnutý prostor využít skutečně na maximum a měli ke všemu nádobí pohodlný přístup. Díky tomu pak kvůli vaření složitých jídel nemusíte rozkrámovat celou kuchyni, ale vždy si vytáhnete jenom to nádobí, které skutečně potřebujete.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kuchyně Lisa - 260 cm (šedá)

16 499 

bez DPH 13 635 

Nákupní košík

0 ks / 0