Typy matrací a jak vybrat tu pravou

Pěnová matrace FrodoSprávně zvolená matrace vám může pomoci od problémů s bolestí zad nebo krční páteří. Také se podepisuje na kvalitním a zdravém spánku. Pro výběr matrací existuje několik kritérií, která jsou ve velké míře individuální a odpovídají požadavkům konkrétního spáče. Podle čeho se tedy při výběru řídit?

Rychlý výběr matrace

Než se pustíme od obsáhlejšího popisu výběru matrace, nastíníme vám několik parametrů, které jsou pro výběr důležité:

rozměry – matrace by měla být o 20-25 cm delší, než je vaše výška,

tloušťka – ideální tloušťka matrace je kolem 15 cm,

tvrdost – záleží na hmotnosti, poloze spánku, preferenci a věku,

materiál – volte podle preferencí a roštu,

nosnost – nosnost matrace volte podle vaší hmotnosti a nezapomínejte připočítat i rezervu.

Jakou tvrdost matrace zvolit?

Nejčastěji se setkáte se čtyřmi kategoriemi tvrdostí matrace od měkkých až po extra tvrdé. Nejvhodnější tvrdost se odvíjí od vaší hmotnosti. Pokud vážíte méně, sáhněte po měkké matraci. Pokud je však vaše hmotnost vyšší, doporučuje tvrdší matraci, která vaší páteři poskytne dostatečnou oporu. Nejčastěji se pořizují matrace se stupněm tvrdosti 2 a 3, které uspokojí většinu spáčů.

Rozdělní tvrdostí

Označení tvrdosti Hmotnost člověka Způsob spaní Pro koho je vhodná
1 – velmi měkká do 70 kg na boku ženy, starší osoby
2 - měkká 70-100 kg na boku, střídání poloh během spánku ženy
3 - tvrdá do 120 kg na břiše, střídání poloh během spánku muže
4 – velmi tvrdá do 150 kg na zádech muže

Údaje v tabulce jsou pouze orientační a vždy závisí na individuálních potřebách. Ženy a starší lidé trpící bolestmi kloubů sahají spíše po měkčích matracích, tvrdší matrace jsou vhodné pro muže a osoby s vyšší hmotností.

Tvrdost 1 – velmi měkká

Matrace s nejmenší tvrdostí se většinou vyrábějí z latexu nebo pěny, jsou elastické a přizpůsobivé. Nevytváří protitlak, takže nevznikají proleženiny. Proto jsou vhodné především pro starší osoby nebo osoby nepohyblivé.

Tvrdost 2 – měkkáPružinová matrace Jena Pocket King

Stupeň tvrdosti 2 patří mezi nejoblíbenější. Tato matrace je dostupná v mnoha variantách, jež zahrnují i polyuretanové, sendvičové, pružinové nebo matrace ze studené pěny. Tělu se dobře přizpůsobí a páteři poskytují vhodnou oporu. Jsou ideální pro osoby do 100 kg.

Tvrdost 3 – tvrdá

Tyto tvrdší matrace jsou vhodné zejména pro mladší a osoby s vyšší hmotností. Vaší páteři a tělu poskytnou dostatečnou oporu, ale rozhodněte se pro ně v případě, že vám nevadí tvrdší spaní. Nejčastěji je můžete sehnat v sendvičovém nebo pružinovém provedení.

Tvrdost 4 – velmi tvrdá

Po této tvrdosti se sahá o něco méně než po tvrdosti 2 a 3. Pro výrobu se používají odolné polyuretanové pěny s příměsí kokosového vlákna. Jsou ideální volbou pro osoby s vyšší hmotností a sahají po nich častěji muži než ženy. Čtvrtý stupeň tvrdosti je v podstatě dost extrémní, takže spaní na tvrdém musíte skutečně vyžadovat.

Kombinované tvrdosti

Na trhu se můžete setkat i s partnerskými matracemi (matrace na dvojlůžko mají nejčastěji velikosti 140x200, 180x200 nebo 160x200 cm), které disponují různými stupni tvrdosti. Každý partner má tedy možnost si zvolit přesně ten typ tvrdosti, který mu bude vyhovovat.

Vlastnosti jednotlivých materiálů

Na našem e-shopu najdete matrace vyrobené z různých materiálů, přičemž každý z nich má svá specifika a odpovídá jinak náročným uživatelům.

Matrace z latexu

Matrace z latexu se řadí k měkčím matracím, obvykle jsou k sehnání ve stupních tvrdosti 1-2. Jsou charakteristické vysokou elasticitou, takže se dobře přizpůsobí tvaru těla. Tyto kvalitní matrace mají dlouhou životnost a po celou dobu si zachovávají svou stálost. Do středu matrace se vkládá deska z kokosových vláken, PUR nebo HR pěny, tím matrace získává na tuhosti.

Nepoužívejte je ve vlhkém prostředí a kvůli menší prodyšnosti se nedoporučují lidem trpícím alergií ani osobám s nadměrným pocením. Latexové matrace rozhodně patří na lamelový rošt, pevná deska jim nesvědčí.

Pružinové matrace

Pružinové matrace současné doby rozhodně nemůžeme srovnávat s pružinovými matracemi, které známe z dětství. Současné pružiny se díky novým postupům zpracování dobře přizpůsobí tvaru těla a rozhodně se neprotlačují na povrch.

Pružinové matrace mohou mít klasické pružinové jádro s bonellovými pružinami, jež jsou spojeny přídavnými pérky. Díky tomu vytváří pevnou a odolnou plochu. Matrace jsou tvrdší než pěnové, ale jsou také mnohonásobně odolnější proti proležení.

Taštičkové matrace tvoří několik set pružin, které jsou každá zvlášť zašita do vzájemně propojených textilních pouzder. Tyto matrace jsou odolné proti proležení, lépe rozkládají váhu, vytváří potřebnou oporu a efektivně kopírují tvar těla. Jsou ideální volbou pro osoby s vyšší hmotností.

Matrace s mikrotaštičkovými pružinami tvoří tisíc pružin (na rozlohu matrace 90x200 cm), kdy každá z nich má vlastní textilní pouzdro. Dobře rozkládá hmotnost a přizpůsobí se tvaru těla. Na rozdíl od dvou předchozích je měkčí, takže se nehodí pro osoby s vyšší hmotností.

Pěnové matrace

Pro výrobu pěnových matrací se často používá různých druhů pěn s různými vlastnostmi. Pěny se mezi sebou dají kombinovat, takže jsou k sehnání v různých tvrdostech i s různými vlastnostmi. Hodí se na lamelové a laťové rošty.

PUR pěna

PUR neboli polyuretan patří k nejoblíbenějším materiálům na trhu. Matrace z něj vyrobené je možné sehnat v nejrůznějších stupních tvrdosti, charakteristickým rysem je elasticita a tvarová stálost. Jádro tvoří odolnější pěna, takže mají matrace dlouhou životnost a jsou vhodné pro spáče s vyšší hmotností.

Bio pěna

Bio pěny patří mezi novější materiály, které jsou na trhu dostupné. Vyrábí se z přírodních olejů, což má pozitivní dopad na ekologii. Charakteristickým rysem matrací je elasticita, odolnost a dobré ortopedické vlastnosti. Matrace z bio pěny jsou odolnější vůči mikrobům, plísním a houbám, takže jsou vhodné i pro alergiky. Je možné je položit na většinu dostupných roštů.

HR – studená pěna

Studená se od PUR pěny liší většími póry. Díky nim je prodyšnější, má větší elasticitu a tvarovou stálost. Díky dobré cirkulaci vzduchu dobře odvádí pot, čímž se eliminuje výskyt roztočů. Jednu matraci může tvořit několik pěn s různou tvrdostí, čímž dochází k zónování. HR pěnu je možné kombinovat s PUR nebo línou pěnou. Díky tomu je dosaženo ještě lepších vlastností matrace.

Líná pěna

Matrace z líné pěny většinou volí lidé citliví na otlačeniny a trpící bolestmi zad a kloubů. Unikátní vlastností líné pěny je změna tvrdosti v závislosti na teplotě. V kontaktu s lidským tělem měkne, takže se ideálně přizpůsobí křivkám těla. Páteři poskytuje dostatečnou oporu, pozitivně ovlivňuje krevní oběh i bolesti zad. Je ideální volbou pro osoby s proleženinami.

Sendvičové matrace, matrace se zónami, zdravotní a ortopedické matrace

Sendvičové matrace se skládají ze dvou a více materiálů, takže dochází ke kombinaci vlastností nejrůznějších materiálů.

Zónování u matrace znamená to, že každá část matrace má jinou tvrdost. Větší tvrdost a zároveň větší opora je poskytována tělu v oblastech hlavy, ramen a boků. Obecně platí, že čím více zón tím lépe. Zónování však není vhodné pro dětské matrace. Dětské tělo ještě není dostatečně vyvinuté, a proto je nejlepší sáhnout po matraci s jednou tuhostí.

Zdravotní a ortopedická matrace neznamená to samé. Ortopedická poskytuje podporu kosternímu systému a správně rozkládá váhu. Zdravotní matrace jsou většinou opatřeny certifikáty deklarující hypoalergennost nebo určení pro osoby trvale připoutané k lůžku.

Nabídka na našem e-shopu zahrnuje matrace, o kterých jsme psali v článku. Dostupné jsou v několika velikostních provedeních. K nákupu nové matrace doporučujeme i nákup vhodného roštu. Kombinace vhodně zvolené matrace a roštu totiž dokáže se spánkem opravdové divy. Sledujte naše stránky a vyberte si matraci 1+1, které můžete v akci pořídit za hubičku. Stavit se můžete i v některé z našich kamenných prodejen, kde vám vyškolení odborníci pomohou s výběrem vhodné matrace i roštu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Matrace Hypnos - komprimovaná - 90x200x20

3 699 

bez DPH 3 057 

Matrace Hypnos - komprimovaná - 160x200x20

6 499 

bez DPH 5 371 

Matrace Hypnos - komprimovaná - 140x200x20

5 999 

bez DPH 4 958 

Matrace Pontos - komprimovaná - 90x200x25

5 499 

bez DPH 4 544 

Matrace Orfeus XL - 180x200x19

5 999 

bez DPH 4 958 

Matrace Orfeus XL - 90x200x19

2 999 

bez DPH 2 478 

Matrace Ikaros - komprimovaná - 90x200x18

2 999 

bez DPH 2 478 

Matrace Galatea - komprimovaná - 90x200x16

2 999 

bez DPH 2 478 

Nákupní košík

0 ks / 0