6 věcí, na které myslete při kupování postele

Každý člověk ulehá denně ke spánku a aniž by si to uvědomoval, čeká, že se vzbudí odpočinutý a plný energie. Málokdo si však uvědomuje, že vydatnost a kvalitu spánku ovlivňuje i to na čem spí. Průměrný člověk totiž spí třetinu dne, což v praxi znamená, že např. šedesátiletý člověk prospal již dvacet let svého života. Z tohoto důvodu by tedy žádný rozumný člověk, kterému není lhostejno, kde stráví třetinu svého života, neměl nákup svého budoucího lůžka podcenit. Připravili jsme pro vás několik rad, které byste při nákupu postele měli určitě vzít v potaz.

1. Postel přizpůsobte svojí velikosti

Minimální délka lůžka se vypočítá tak, že k výšce člověka připočtete tzv. patní prostor, tj. délku nataženého chodidla (Výška postavy + 11 až 24 cm). Pokud kupujete dvojlůžko, řídí se jeho délka výškou vyššího partnera. Šířka lůžka se řídí šířkou ramen při poloze na zádech s tím, že ruce jsou volně položené podél těla. Stručně řečeno – kupte si největší postel, jakou si můžete dovolit a na kterou máte dostatek místa.

2. Postel musí mít dostatečnou výšku

Ložná plochy by měla být alespoň 30 cm nad podlahou (hygienické minimum je 25 cm), a to nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale také s ohledem na prach a proudění vzduchu. Dobrý standard je 40 až 50 cm, pro starší a méně pohyblivé osoby až 60 cm.

3. Lehací plocha je základ zdraví.

Na lůžku musí být při ležení a spaní dosaženo uvolnění svalového napětí, protože tělo si po celodenním duševním i fyzickém vypětí žádá odpočinek a uvolnění. Pokud je lehací plocha tvrdá a rovná, páteř se na ní otlačuje, a proto se člověk při spánku často otáčí, a to je pro tělo únavné. Pokud je lehací plocha příliš měkká, opět se člověk podvědomě napíná, neuvolní se a spánek je nekvalitní.

4. Nejdůležitější částí postele je matrace

Dbejte proto na její složení, nosnost a odvětrávání. Matrace by měla být  pružná (musí podepírat tělo, aby člověk při obracení ve spánku vydával minimum energie), prodyšná, na povrchu měkká, v ideálním případě se snímatelným potahem a letní a zimní stranou. Přestože mnoho výrobců a prodejců uvádí velmi dlouhou životnost matrace, pamatujte, že matrace by se měla přibližně po 10 letech vyměnit za novou. Po takové dlouhé době, i přes veškeré čištění a provětrávání, do sebe nasaje tolik solí, tuků, čpavků a dalších látek včetně obávaných roztočů, že našemu zdraví už rozhodně neprospěje. Přečtěte článek o tom, jak si vybrat správnou matraci.

5. Rošt postele vás musí unést

Pokud kupujete postel s lamelovým roštem, zjistěte si, zda je možné jej polohovat a zda je možné nastavovat tuhost lamel podle váhy uživatele. Rošt by měl být vždy kompatibilní s matrací, tzn. je nutné zakoupit matraci, která se umí danému roštu přizpůsobit. Víte, jaké druhy roštů existují a jak správný rošt vybrat? Stačí si přečíst náš článek Jak vybrat správný rošt.

6. Postel musí umět „dýchat“

Provětrávání je základní a nezbytný požadavek na správné fungování každé postele. Lehací plocha musí být odspodu vždy dobře odvětrávaná. Pokud je pod lehací plochou úložný prostor, musí být konstrukčně zajištěno i jeho odvětrávání. Postel, která "dýchá", vydrží déle!

Zdroj: Blanář

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0