GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

6 věcí, které musíte vědět, než si koupíte novou postel

Člověk stráví spánkem téměř třetinu svého života, při výběru nové postele je proto důležité nic nepodcenit. V tomto článku prozradíme, na co si při koupi nového postelového království dávat největší pozor.

 

Každý člověk ulehá denně ke spánku a aniž by si to uvědomoval, čeká, že se vzbudí odpočinutý a plný energie. Málokdo si však uvědomuje, že vydatnost a kvalitu spánku ovlivňuje i to na čem spí. Průměrný člověk totiž spí třetinu dne, což v praxi znamená, že např. šedesátiletý člověk prospal již dvacet let svého života. Z tohoto důvodu by tedy žádný rozumný člověk, kterému není lhostejno, kde stráví třetinu svého života, neměl nákup svého budoucího lůžka podcenit. Připravili jsme pro vás několik rad, které byste při nákupu postele měli určitě vzít v potaz.

1. Kupte si dostatečně velkou postel

Minimální délku postele vypočítáte tak, že ke svojí výšce připočtete patní prostor, to znamená délku nataženého chodidla. Odhadempočítejte s 15–25 cm rezervou. Dospělý člověk průměrného vzrůstu okolo 180 cm by měl spát na 200 cm dlouhé posteli, menšímu člověku nebo dítěti o výšce 150 cm stačí zhruba 170 cm dlouhá postel.

 

 

Existuje také vzorec pro minimální šířku postele, podle kterého si máte změřit šířku svých ramen při poloze na zádech s tím, že ruce máte volně položené podél těla. V praxi je to ale o poznání jednodušší – dítě se pohodlně vyspí na 70cm posteli, dospělý na 80–90cm posteli. Pokud kupujete dvoulůžko, volte letiště o 180 centimetrech nebo minimálně 160 centimetrech.

 

2. Výška postele musí být alespoň 30 cm

Abyste během spánku nedýchali prach a cítili se dobře, musí být postel také dostatečně vysoká. Hygienické minimum stanovuje, že ložní plocha by měla být alespoň 25 cm nad podlahou, mydoporučujeme nejméně 30 cm, ještě lépe 40 cm.

 

Pamatujte na to, že čím je lůžko vyšší, tím snáze se na něj večer dostanete a tím snáze z něj ráno slezete. Starším lidem se sníženou pohyblivostí proto doporučujeme ještě vyšší postele, klidně i 60 cm.

 

Postel Windsor je vysoká 51 cm, s matrací 64, takže se z ní pohodlně vstává.

Postel Windsor je vysoká 51 cm, s matrací 64, takže se z ní pohodlně vstává i starším osobám.

3. Lehací plocha je základ zdraví

I když se dnes najdou lidé, kteří vám budou tvrdit, že nejzdravější je spánek na tvrdé zemi, lékařské studie tvrdí něco jiného. Je důležité, abyste si v posteli dobře odpočinuli a vaše svaly se uvolnily. A toho na tvrdé zemi nikdy nedosáhnete.

 

 

Pokud je lehací plochapříliš tvrdá a rovná, páteř se na ní otlačuje a člověk se při spánku často otáčí, což je pro tělo únavné. Pokud je lehací plocha naopakpříliš měkká, tělo se napíná, neuvolní se a spánek je nekvalitní.

 

4. Nejdůležitější částí postele je matrace

Je proto extrémně důležité zvolit kvalitní matraci. Při výběru hlídejte její složení, nosnost i odvětrávání. Matrace by měla být pružná, prodyšná, na povrchu měkká, v ideálním případě se snímatelným potahem a letní a zimní stranou. Doporučit můžeme například kvalitní zónové matrace – už dříve jsme popsali,jak se v zónových matracích zorientovat.

 

Přestože mnoho prodejců uvádí dlouhou životnost matrace, pamatujte, že matraci byte mělinejpozději po 10 letech vyměnit. Po tak dlouhé době, i přes pravidelné čištění a provětrávání, do sebe nasaje tolik nečistot, že je potřeba pořídit novou. Přečtěte si,jak vybrat novou matraci.

 

5. Rošt postele s co nejvíce lamelami

Kvalitní matraci musí doplnit také kvalitní postelový rošt. Ujistěte se, že má rošt dostatečnou nosnost, že je kompatibilní s vaší matrací a zda je například možné jej polohovat. Kvalitu roštu určuje mimo jinépočet lamel nebo počet svlaků – podpěrných příček, které spojují protější rámy roštu.

 

Přečtěte si více o tom,jak správně vybrat postelový rošt.

6. Postel musí dýchat

Je nesmírně důležité, aby matrace byla odspodu dobře odvětrávaná. Pokud kupujete postel s otevřenou spodní částí, nikdy ji celou nezaskládejte, aby zde zůstalodostatek prostoru pro proudění vzduchu. Jestliže máte postel s úložným prostorem, zkontrolujte, zda je konstrukčně zajištěno jeho odvětrávání.

 

Postel, která dýchá, totiž vydrží mnohem déle.