GARANCE SPOKOJENOSTI - 30 dnů na vyzkoušení sedačky

Doprava ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Matrace pro zdraví spánek - nejlepší cena na trhu

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Tato část v současné době neobsahuje žádný obsah.

DOPRAVA ZDARMA - NAKUPUJTE ONLINE

Jak vybrat kuchyni

Kuchyně a její vybavení prochází již několik let revolucí. Kuchyň je právem považována za srdce domova, je hojně využívanou částí bytu a v řadě případů je dnes propojována s ostatními obytnými místnostmi v bytech a domech. Podle jakých pravidel vybrat takovou, ve které se budeme cítit dobře?

Příprava

V každém případě se řiďte především svými zkušenostmi se stávající kuchyní!  Co vám na vaší staré kuchyni nejvíce vadí? Je to uspořádání linky, nedostatek prostoru pro přípravu jídla a nebo vám vadí poloha dřezu?  Nemusíte se řídit katalogy prodejců, abyste si vytvořili praktickou kuchyň vašich snů!  Kuchyň budete používat vy, dejte na svůj instinkt a na své potřeby!

 

Elegantní kuchyně Emilia má vše, co pro pohodlné vaření potřebujete

Elegantní kuchyně Emilia má vše, co pro pohodlné vaření potřebujete

Prostor

Zásadním kritériem při volbě kuchyně je dispozice domu či bytu. Podle toho volíme velikost a uspořádání celé kuchyně. Základem je rovná linka, která najde uplatnění především v panelových domech a menších prostorech.          

Máte-li štěstí a máte doma větší prostor, můžete si vybírat z více tvarů a uspořádání. Prim hrají  rohové linky do tvaru písmene L, kde  vzniká lepší prostor pro umístění spotřebičů. Ti nejšťastnější z nás mohou vybírat i velkou kuchyni uspořádanou do tvaru „U“, kde již nejsou žádné starosti s umístěním potřebičů a s místem pro úložné prostory.

 

Rohová kuchyně Brick je elegantní a velmi prostorná

Rohová kuchyně Brick je elegantní a velmi prostorná​

Materiály 

Zvolíte-li masiv, budete mít sice luxusní řešení vaší kuchyně, ale na druhou stranu sáhnete hluboko do kapsy a pravidelná údržba kuchyně vám vezme spoustu času. Pokud chcete ušetřit, volte linky s foliovanými dvířky anebo dvířky laminátovými. Uspoříte nějakou tu korunu a navíc ušetříte nervy i čas při úklidu. Jste-li příznivce skla, zvažte dobře, zda prosklené vitríny v kuchyni opravdu oceníte. Pomineme-li bezpečnost například pro děti, tak pamatujte i na to, že vše na skle i za sklem je vidět.

Využití kuchyně

Při objednávce kuchyně berte ohledy na to, co od nové kuchyně očekáváte. Promyslete si, čím především budete v kuchyni trávit nejvíce času.

  1. Vaření a příprava jídla – v tom případě se  soustřeďte na funkčnost a praktičnost celé kuchyňské linky.

  2. Setkání a zábava – upřednostňujete setkání s rodinou či přáteli u jídelního stolu? Počítejte s tím, že velkou část prostoru Vám zabere jídelní kout, na který musíte mít dostatek prostoru.

  3. Přítomnost dětí – máte malé děti? Berte při plánování ohledy na bezpečnost kuchyňské linky. Dobře plánujte  přístup k varným deskám, troubám, sporákům, varným konvicím, nožům apod.  Věřte, vyplatí se to!

  4. Pracovní prostor – v kuchyňském prostoru trávíme více času než dříve. Do našich kuchyní se tlačí i malé pracovní kouty s počítačem a prostorem pro děti pro psaní domácích úkolů. Nepodceňujte tento prostor, pokud Vám to velikost Vaší kuchyně dovolí.

 

Kuchyně Modern Lux zaujme designem a dostatkem úložného prostoru

Kuchyně Modern Lux zaujme designem a dostatkem úložného prostoru

Pět P (prostorů) v kuchyni

Plánujete-li v kuchyni často vařit, tak pamatujte na zóny, které nesmíte opomenout ani podcenit.

  1. Příprava jídla

  2. Vaření / pečení

  3. Omývání / mytí

  4. Úložné prostory

  5. Zásoby potravin

Příprava jídla

Pracovní plocha by měla být odolná a dostatečně velká. Doporučujeme, aby pracovní deska přesahovala skříňky cca o 1-2 cm. Oceníte to, když na lince něco rozlijete. Výšku pracovní plochy či polohu skříněk můžeme ergonomicky upravit na míru naší výšky.  Nezapomeňte naplánovat prostor pro přípravu jídla do blízkosti ledničky a skříně se zásobami. Velmi účelné je také umístit sem úložné prostory pro kuchyňské pomocníky, včetně prkének a nožů.Klaďte důraz na kvalitu osvětlení pracovní plochy.

Vaření  a pečení

Roste popularita vestavných spotřebičů. Vypadají  v kuchyni líp a tvoří s linkou jednotný celek. Navíc se jejich využitím vyvarujete různých mezer, které vznikají u volně stojících spotřebičů a kde tak rády zapadávají zbytky potravin.  Varnou desku umístěte mezi prostor pro přípravu jídla a mezi prostor pro mytí, protože obojí je dobré mít při vaření po ruce. Varnou desku nikdy neumisťujte blízko ke dveřím. Pamatujte i na kvalitní digestoř.

Mytí

Kuchyň se neobejde bez kvalitního dřezu, i když jste majiteli myčky. Doporučujeme dřez umístit minimálně 30 cm od konce pracovní desky. Vedle dřezu dbejte i na přiměřeně velký  prostor pro odkládání umytého nádobí.Na trhu se nabízí různé hloubky dřezů, my bychom volili hluboký dřez v každém případě. Je praktický, vejde se do něj i větší nádoba při napouštění vody a čím více je tam místa, tím více nádobí se v něm schová.  Do dřezové skříňky můžete umístitit odpadkový koš a čistící prostředky. Jsou vždy po ruce a nemusíte se zbytky z dřezu běhat přes půl kuchyně.

Úložné prostory 

Kuchyň může vypadat krásně, ale pokud si pro prkénko a nebo lis na česnek musíte jít do vedlejší místnosti, tak můžete vaření brát jako trénink na maraton. Nezapomeňte na úložné prostory pro kuchyňské pomocníky. Mějte je poblíž sporáků a přípravy jídla. Oceníte, když vše bude na dosah ruky.  Místo tradičních kuchyňských skříněkvolte raději výsuvné panely. Jednoduše a rychle máte přehled, co se zde nachází a nemusíte složitě nic přehrabovat a hledat v zadních částech skříněk.  Posuvné kontejnery, otočné držáky na nádoby, drátěné programy jsou právem in.

Nabídka kuchyňských programů